Warto wiedzieć dlaczego ludzie odchodzą z twojej firmy

Za granicą brak uznania, a w Polsce niesatysfakcjonujące zarobki są najczęstszym powodem, dla którego ludzie odchodzą z pracy. Mając wiedzę o tym, jakie są powody niezadowolenia z pracy, HR-owiec może odpowiednio zadziałać, by zatrzymać najbardziej cennych dla organizacji pracowników. Ale jak się tego dowiedzieć?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Warto wiedzieć dlaczego ludzie odchodzą z twojej firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

9 sty 2014 13:09


Jak wynika z danych amerykańskiej organizacji Center for Management & Organization Effectiveness, pracownicy najczęściej odchodzą z pracy, gdyż czują się niedocenieni (tak zadeklarowało aż 43 proc. badanych) lub nie odpowiada im polityka wewnętrzna firmy (35 proc.).

Blisko jedna trzecia ankietowanych wskazała natomiast poczucie braku decyzyjności, a także braku sympatii do bezpośredniego przełożonego, jako źródło decyzji o zmianie pracy. W Polsce powody niezadowolenia z pracy są nieco inne. Jak pokazują dane Pracuj.pl, rodzimi pracownicy najczęściej wskazują na niskie zarobki (36 proc.) oraz złą atmosferę pracy (24 proc.).

Czytaj też: Stay interview, czyli lepiej nie pytać

Kto pyta, nie błądzi

Odejście pracowników, szczególnie tych kluczowych dla organizacji, to wyzwanie, z którym w codziennej pracy muszą zmierzyć się HR-owcy. Często jednak nie musieliby tego robić, gdyby wiedzieli, w czym tkwi problem i wdrożyli plan naprawczy. By się tego dowiedzieć, warto stosować w organizacji Exit Interview, czyli rodzaj ankiety, z której dowiemy się, jakie były przyczyny odejścia poszczególnych pracowników.

Jak jednak wynika z sondy przeprowadzonej podczas październikowego webinaru eRecruitera - Co myśli Twój pracownik? 4 na 10 specjalistów od zarządzania zasobami ludzkim przyznało, że do tej pory nie stosowało tego narzędzia, a może ono wiele przynieść organizacji. Przede wszystkim jest ono rodzajem katalizatora emocji pracownika, który, w ten niejako kontrolowany przez firmę sposób, może wyrazić swoje zdanie na temat dotychczas wykonywanych obowiązków.

Co jednak ważniejsze, dobrze zaplanowany i przeprowadzony Exit Interview jest źródłem bezcennych informacji dla firmy, dzięki którym można zmienić strategię działań HR. Dodatkowo to narzędzie ma również wymiar wizerunkowy, bo daje pracownikom poczucie, ze firma ich słucha i jest otwarta na ich uwagi.

Dzięki Exit Interview możemy zbadać, między innymi: ogólną satysfakcję z pracy, relacje między współpracownikami, styl zarządzania przełożonego, procesy i procedury, komunikację i przepływ informacji, warunki pracy, czynniki motywujące do niej czy adekwatność systemu wynagrodzeń i pakietu socjalnego do oczekiwań pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.