W zachodniopomorskim, pomimo wysokiego bezrobocia, trudno znaleźć ludzi do pracy

0 0
W zachodniopomorskim, pomimo wysokiego bezrobocia, trudno znaleźć ludzi do pracy
Pracodawcy Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej chcą odczarować mit, który mówi, że w strefie zarabia się najniższą krajową. /Fot. kssse.pl

W Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej brakuje pracowników. Pracodawcy liczą na wsparcie samorządów w promocji lokalnego rynku.

- Wydaje się to dość nieprawdopodobne, że mieście, w którym wciąż jest wysokie bezrobocie (około 10 proc.), a także w powiecie nowosolskim, w którym bezrobocie kształtuje się na poziomie około 17 proc., trudno jest znaleźć ludzi do pracy - powiedziała rzecznik Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

Dodała, że pracodawcom chodzi o szerszą promocję rynku pracy, rozwój transportu miejskiego i pozamiejskiego, rozwój szkolnictwa zawodowego, stworzenie taniego hotelu pracowniczego, rozwój mieszkalnictwa komunalnego i stworzenie w pobliżu strefy udogodnień dla pracowników, takich jak: żłobek, tania stołówka czy przychodnia zdrowia.

Najniższa krajowa?

W trzecim tygodniu listopada odbyło się spotkanie pracodawców, władz miasta i przedstawicieli firm pośredniczących w znalezieniu pracy oraz Powiatowego Urzędu Pracy i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Elektryk i Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej (OPZL).

Jak powiedziała Batko, pracodawcy chcą także w najbliższym czasie w małych miastach i wsiach rozmawiać z osobami, które od dawna nie podejmują żadnej pracy. Chcą też odczarować mit, który mówi, że w nowosolskiej strefie zarabia się najniższą krajową. Jako przykład podają stanowisko ślusarza w jednej z nowosolskich firm, którego pensja wynosi 3 tys. zł.

OPZL zapowiada wysłanie ankiety do pracodawców, którzy stworzą profil poszukiwanych pracowników. Ma to posłużyć do zaplanowania zmiany systemu edukacji ponadgimnazjalnej w powiecie nowosolskim - zapowiedział prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Zatrudnienie wzrośnie

Obecnie w nowosolskiej podstrefie K-SSSE funkcjonuje 14 firm, które łącznie zatrudniają ok. 3 tys. pracowników. W ciągu roku przedsiębiorstwa te potrzebują od kilku do kilkudziesięciu nowych pracowników - wynika z inwestycji i planów rozwojowych.

Są także nowi inwestorzy, jak spółka duńskiej firmy Lantmennen Unibike, która rozpoczęła budowę zakładu w Nowej Soli i chce na początek zatrudnić w nim około 150 osób. Do końca bieżącego roku ma także ruszyć budowa drugiego zakładu firmy Karton Pak.

- Z szacunków specjalistów rynku pracy wynika, że w ciągu następnego roku - dwóch zatrudnienie w nowosolskich firmach wzrośnie o co najmniej kilkaset osób - dodała Batko.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.