W tym kraju kandydatki na policjantki muszą przejść badanie dziewictwa... "To poniżające"

0 0
W tym kraju kandydatki na policjantki muszą przejść badanie dziewictwa... "To poniżające"
fot. pixabay

- Praktyka stosowana przez policyjne służby rekrutacyjne w Indonezji, polegająca na sprawdzaniu dziewictwa u kandydatek ubiegających się o pracę w policji, jest poniżająca i dyskryminująca - oświadczyła organizacja praw człowieka Human Rights Watch.

"Sprawdzanie dziewictwa (u kandydatek) to dyskryminująca praktyka, która szkodzi kobietom i jest dla nich poniżająca" - podkreśliła przedstawicielka HRW Nisha Varia w wydanym oświadczeniu.

Kandydatki, u których stwierdza się przerwaną błonę dziewiczą, nie są wprawdzie wykluczane z procesu rekrutacji, jednak samo badanie, przeprowadzane w obecności wielu osób, jest przez kobiety opisywane jako "bolesne i traumatyczne" - podkreśliła Varia.

Czytaj też: W służbach mundurowych przybywa kobiet. Wciąż jednak muszą walczyć ze stereotypami

Organizacja przypomniała, że według ekspertów takie badanie nie ma uzasadnienia naukowego.

Raport HRW w tej sprawie oparty jest na rozmowach z policjantkami i kandydatkami na policjantki z sześciu indonezyjskich miast.

Rzecznik indonezyjskiej policji Ronny Sompie potwierdził, że takie badanie jest nadal przeprowadzane i że ma na celu ustalenie, czy kandydatka nie cierpi na choroby przekazywane drogą płciową. Podkreślił, że od kandydatek nie wymaga się zachowania cnoty i dlatego nie może być może o dyskryminacji.

Czytaj też: Policyjna rekrutacja dyskryminuje kobiety?

"Zarówno u kandydatek, jak i kandydatów przeprowadzane jest ogólne badanie stanu zdrowia, obejmujące także organy rozrodcze. Badanie dziewictwa jest częścią tego badania" - dodał rzecznik.

Na stronie rekrutacyjnej policji w internecie można przeczytać, że "wszystkie kobiety pragnące dołączyć do policji muszą strzec swej cnoty". Sompie powiedział, że nie jest to oficjalna strona policji i jako taka nie przedstawia obowiązującej polityki.

HRW udokumentowała przypadki stosowanie badania cnoty w charakterze kary w kilku krajach, m.in. w Egipcie, Indiach i Afganistanie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.