W tym kraju kandydatki na policjantki muszą przejść badanie dziewictwa... "To poniżające"

- Praktyka stosowana przez policyjne służby rekrutacyjne w Indonezji, polegająca na sprawdzaniu dziewictwa u kandydatek ubiegających się o pracę w policji, jest poniżająca i dyskryminująca - oświadczyła organizacja praw człowieka Human Rights Watch.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W tym kraju kandydatki na policjantki muszą przejść badanie dziewictwa... "To poniżające"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lis 2014 13:28


"Sprawdzanie dziewictwa (u kandydatek) to dyskryminująca praktyka, która szkodzi kobietom i jest dla nich poniżająca" - podkreśliła przedstawicielka HRW Nisha Varia w wydanym oświadczeniu.

Kandydatki, u których stwierdza się przerwaną błonę dziewiczą, nie są wprawdzie wykluczane z procesu rekrutacji, jednak samo badanie, przeprowadzane w obecności wielu osób, jest przez kobiety opisywane jako "bolesne i traumatyczne" - podkreśliła Varia.

Czytaj też: W służbach mundurowych przybywa kobiet. Wciąż jednak muszą walczyć ze stereotypami

Organizacja przypomniała, że według ekspertów takie badanie nie ma uzasadnienia naukowego.

Raport HRW w tej sprawie oparty jest na rozmowach z policjantkami i kandydatkami na policjantki z sześciu indonezyjskich miast.

Rzecznik indonezyjskiej policji Ronny Sompie potwierdził, że takie badanie jest nadal przeprowadzane i że ma na celu ustalenie, czy kandydatka nie cierpi na choroby przekazywane drogą płciową. Podkreślił, że od kandydatek nie wymaga się zachowania cnoty i dlatego nie może być może o dyskryminacji.

Czytaj też: Policyjna rekrutacja dyskryminuje kobiety?

"Zarówno u kandydatek, jak i kandydatów przeprowadzane jest ogólne badanie stanu zdrowia, obejmujące także organy rozrodcze. Badanie dziewictwa jest częścią tego badania" - dodał rzecznik.

Na stronie rekrutacyjnej policji w internecie można przeczytać, że "wszystkie kobiety pragnące dołączyć do policji muszą strzec swej cnoty". Sompie powiedział, że nie jest to oficjalna strona policji i jako taka nie przedstawia obowiązującej polityki.

HRW udokumentowała przypadki stosowanie badania cnoty w charakterze kary w kilku krajach, m.in. w Egipcie, Indiach i Afganistanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.