W tych branżach najłatwiej o pierwszą pracę bez doświadczenia

0 0
W tych branżach najłatwiej o pierwszą pracę bez doświadczenia
Na dalszy plan odchodzi – coraz częściej – samo doświadczenie pracownika. Pracodawcy chętniej inwestują za to w jego rozwój i przywiązanie do firmy. (Fot. shutterstock)

• Finanse i sprzedaż to dwie branże, w których najłatwiej o pierwszą pracę.
• Pracodawcy z tych branż skłonni są do inwestowania w rozwój pracownika i przeszkolenie go do pracy.
• Modele rekrutacyjne dyktują wciąż firmy z sektora IT. Ich działania wpływają na oczekiwania pracowników innych branż.

Trend poszukiwania pracowników pośród studentów zapoczątkowały firmy z branży IT. W tym sektorze zapotrzebowanie kadrowe stale rośnie. Zgodnie z prognozą Komisji Europejskiej publikowaną już w 2014 roku, „liczba nowych miejsc pracy w sektorze  IT powinna wzrastać średnio o 200 tys. rocznie”.

Według tej prognozy, w 2020 roku aż 8 milionów europejczyków będzie pracowało w branży IT. Świadomość tego faktu u potencjalnych pracowników sprawia, że wzrasta też ich poczucie własnej wartości na rynku pracy.

Trend poszukiwania pracowników pośród studentów zapoczątkowały firmy z branży IT (Fot. Fotolia)
Trend poszukiwania pracowników pośród studentów zapoczątkowały firmy z branży IT (Fot. Fotolia)

Duża konkurencja w branży spowodowała, że większość studentów kierunków informatycznych jeszcze przed ukończeniem studiów ma już czekającą na nich pracę. Kuszenie przez firmy płatnymi stażami lub wieloma benefitami przynosi zamierzone efekty: studenci nie czekają już na koniec edukacji, by szukać i w efekcie podjąć pracę.

Podobną sytuację obserwować można w przypadku wielu specjalistycznych zawodów, gdzie coraz trudniej o wykwalifikowanych pracowników. Dotyczy to już nie tylko rzemieślników, ale też coraz częściej inżynierów, projektantów CAD, operatorów CNC itp.

Rekrutacje w tych branżach coraz częściej skupiają się na łowieniu talentów już na etapie edukacji oraz na inwestowaniu w rozwój potencjału pracowników poprzez specjalistyczne szkolenia przygotowujące do pracy.

Kolejne branży, w których zaobserwowano zmiany w modelach rekrutacji, to ciągle rozwijający się sektor finansowy oraz sprzedaż. O ile w modelach rekrutacji bankowej dalej utrzymują się standardowe wymagania dotyczące doświadczenia, o tyle w przypadku rekrutacji do pozostałych podmiotów finansowych zachodzą dynamiczne zmiany.

Większość firm świadczących usługi finansowe lub poruszające się tematyce sprzedaży, już w oparciu o badania predyspozycji osobowych decyduje się na zatrudnienie i szkolenie pracowników od podstaw.

O ile w przypadku wielu zawodów wymagana jest specjalistyczna wiedza czy też konkretne umiejętności (np. manualne), o tyle nowy model rekrutacyjny coraz częściej stosowany w wielu branżach w znacznym stopniu bazuje na określeniu potencjału pracownika i jego umiejętnościach interpersonalnych. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę kariery i jeszcze nie zdobyły doświadczenia zawodowego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.