W Świętokrzyskiem najniższy poziom bezrobocia od piętnastu lat

W 2014 r. w woj. świętokrzyskim malała liczba bezrobotnych, a coraz więcej miejsc pracy tworzonych przez firmy miało charakter trwały.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Świętokrzyskiem najniższy poziom bezrobocia od piętnastu lat

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 gru 2014 14:27


Według informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Kielcach, na koniec listopada stopa bezrobocia w regionie wyniosła 13,9 proc. Bez pracy pozostawało 73 tys. 786 osób - to o 14,1 tys. mniej niż przed rokiem.

To także najniższy poziom bezrobocia w woj. świętokrzyskim spośród notowanych od listopada 1999 r. Na przestrzeni lat 1999-2014, tylko w 2006 r. w tym okresie miał miejsce spadek liczby bezrobotnych, natomiast w pozostałych latach notowano znaczny wzrost poziomu bezrobocia.

Czytaj też: BPO, Kraków: Praca dla 35 tys. osób. Również dla kadry menedżerskiej

W 2014 r. liczba osób pozostających bez pracy w regionie z każdym miesiącem - z wyjątkiem stycznia - systematycznie malała. W ciągu dziewięciu kolejnych miesięcy liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 20,9 tys. osób. To czterokrotnie więcej niż w tym samym okresie 2013 r.

Mniejsze bezrobocie odnotowano w każdym z 14 powiatów województwa. W skali roku bezrobocie najbardziej zmalało w powiatach: kieleckim (o 3,1 tys.) i ostrowieckim (o 1,7 tys. osób). Najwyższą stopę bezrobocia (dane na październik) odnotowano w pow. skarżyskim - 24,7 proc., a najniższą w pow. buskim - 7,3 proc.

Czytaj też: "Inteligentna" fabryka General Electric powstanie w Bielsku-Białej. Praca dla 1,2 tys. osób

Przez 11 miesięcy 2014 r. pracodawcy zgłosili do urzędów ponad 32 tys. ofert pracy, także związanych z aktywizacją zawodową (m.in. staże, prace interwencyjne) - to o 23,2 proc. więcej, niż analogicznym okresie ub.r. Z programów aktywizujących wspierających bezrobotnych skorzystało 24 tys. osób - ponad 18 proc. więcej niż w 2013 r.

W opinii kierownika zespołu ds. komunikacji, promocji urzędu i współpracy z partnerami rynku pracy kieleckiego WUP Pawła Lulka, najbardziej istotnym zjawiskiem na świętokrzyskim rynku pracy w 2014 r. był spadek sezonowości miejsc pracy - coraz więcej z nich charakter stały.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.