W Świętokrzyskiem najniższy poziom bezrobocia od piętnastu lat

0 0

W 2014 r. w woj. świętokrzyskim malała liczba bezrobotnych, a coraz więcej miejsc pracy tworzonych przez firmy miało charakter trwały.

Według informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Kielcach, na koniec listopada stopa bezrobocia w regionie wyniosła 13,9 proc. Bez pracy pozostawało 73 tys. 786 osób - to o 14,1 tys. mniej niż przed rokiem.

To także najniższy poziom bezrobocia w woj. świętokrzyskim spośród notowanych od listopada 1999 r. Na przestrzeni lat 1999-2014, tylko w 2006 r. w tym okresie miał miejsce spadek liczby bezrobotnych, natomiast w pozostałych latach notowano znaczny wzrost poziomu bezrobocia.

Czytaj też: BPO, Kraków: Praca dla 35 tys. osób. Również dla kadry menedżerskiej

W 2014 r. liczba osób pozostających bez pracy w regionie z każdym miesiącem - z wyjątkiem stycznia - systematycznie malała. W ciągu dziewięciu kolejnych miesięcy liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 20,9 tys. osób. To czterokrotnie więcej niż w tym samym okresie 2013 r.

Mniejsze bezrobocie odnotowano w każdym z 14 powiatów województwa. W skali roku bezrobocie najbardziej zmalało w powiatach: kieleckim (o 3,1 tys.) i ostrowieckim (o 1,7 tys. osób). Najwyższą stopę bezrobocia (dane na październik) odnotowano w pow. skarżyskim - 24,7 proc., a najniższą w pow. buskim - 7,3 proc.

Czytaj też: "Inteligentna" fabryka General Electric powstanie w Bielsku-Białej. Praca dla 1,2 tys. osób

Przez 11 miesięcy 2014 r. pracodawcy zgłosili do urzędów ponad 32 tys. ofert pracy, także związanych z aktywizacją zawodową (m.in. staże, prace interwencyjne) - to o 23,2 proc. więcej, niż analogicznym okresie ub.r. Z programów aktywizujących wspierających bezrobotnych skorzystało 24 tys. osób - ponad 18 proc. więcej niż w 2013 r.

W opinii kierownika zespołu ds. komunikacji, promocji urzędu i współpracy z partnerami rynku pracy kieleckiego WUP Pawła Lulka, najbardziej istotnym zjawiskiem na świętokrzyskim rynku pracy w 2014 r. był spadek sezonowości miejsc pracy - coraz więcej z nich charakter stały.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.