W Polsce zaczyna brakować fachowców

0 0
W Polsce zaczyna brakować fachowców
Lista najbardziej poszukiwanych specjalistów nie zmienia się w Polsce od lat. (fot. Fotolia)

Z roku na rok pogłębia się problem niedopasowania kompetencji pracowników do potrzeb rynku pracy. Niemal połowa firm w Polsce ma problem z obsadzeniem wakatów. Dotyczy to przede wszystkim wykwalifikowanych robotników - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Aż 41 proc. badanych firm deklaruje, że w 2015 roku miało problem ze skompletowaniem załogi. To wzrost o 8 proc. w porównaniu z 2014 rokiem - wynika z raportu "Niedobór talentów 2015", który przygotowała ManpowerGroup.

Gazeta zwraca uwagę na fakt, że Polska znajduje się stosunkowo wysoko na liście krajów doświadczających tego rodzaju trudności. Średnia światowa wynosi bowiem 38 proc.

Lista najbardziej poszukiwanych specjalistów nie zmienia się u nas od lat - czytamy w artykule. Najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, przedstawiciele handlowi, inżynierowie, technicy, kierowcy, kadra najwyższego szczebla, pracownicy księgowości, pracownicy IT.

Przyczyną powiększającej się przepaści między kompetencjami wyuczonymi a pożądanymi przez rynek pracy jest niedostosowanie systemu edukacyjnego do rynku. Polska edukacja nie nadąża za obecnym tempem rozwoju technologicznego. "Na dodatek reformy w szkolnictwie rozmontowały system kształcenia zawodowego" - pisze dziennik.

Inne przyczyny to wyjazdy licznych przedstawicieli danej grupy zawodowej za granicę (np. kucharzy, których w Polsce została garstka) czy stosunkowo niska mobilność na rynku pracy w wypadku pracowników o rzadkich kwalifikacjach.

"W niszowych zawodach łatwiej jest uzyskać od firmy oczekiwane wynagrodzenie, co wiąże się z miejscem pracy" - wyjaśnia Iwona Janas, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

"Zawsze, gdy brakuje pracowników, notujemy wzrost płac w danej branży" - zauważa dziennik. To, że wielu pracodawców nie decyduje się na znaczące podwyżki płac mimo ryzyka utraty pracowników, dowodzi - jej zdaniem - że mimo widma kryzysu sytuacja nie jest aż tak dramatyczna, jak przedstawiają to pracodawcy. "W budowlance czy gastronomii duża rotacja jest właśnie dlatego, że firmy nie są skłonne do podnoszenia płac" - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.