www.portalsamorzadowy.pl

W Polsce nie ma pracy czy bezrobotnym się nie chce?

0 0
W Polsce nie ma pracy czy bezrobotnym się nie chce?

- Od dawna osoby poszukujące pracy narzekają na jakość ofert, a pracodawcy na brak wykwalifikowanej kadry. W badaniach zasygnalizowano jednak inny problem: szarą strefę - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Bez pracy czy bez chęci do pracy? - to hasło debaty roku Północnej Izby Gospodarczej, która odbyła się w Szczecinie. Poprowadził ją przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Ryszard Petru. Jednym z panelistów był także marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Mimo dużego bezrobocia w regionie 81 proc. pracodawców ma problemy ze znalezieniem pracowników, przede wszystkim z powodu braku kwalifikacji, wygórowanych oczekiwań finansowych, czy wręcz braku chęci do pracy.

Czytaj też nasz wywiad z Olgierdem Geblewiczem: Przepisy o płacy minimalnej się nie sprawdzają

Pracownicy natomiast narzekają, że trudno znaleźć im ofertę pracy dostosowaną do ich kwalifikacji (ponad 80 proc. respondentów). Połowa badanych mówiła o niskich zarobkach, oferowanych im przez pracodawców. Poszukujący zatrudnienia twierdzą, że pracę można dostać w regionie „po znajomości", często na tzw. umowy śmieciowe lub szukać poza granicami kraju.

Jednak na pytanie o największe firmy działające w regionie niemal połowa badanych nie potrafiła odpowiedzieć lub wskazywali zaledwie jedną - dwie firmy. Niewielu także było gotowych do podjęcia trzymiesięcznego bezpłatnego stażu w zamian za gwarancję późniejszego zatrudnienia.

Czytaj też: Bezrobotni: działalność urzędów pracy to fikcja

- Te wyniki nie zaskakują - stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz. - Od dawna osoby poszukujące pracy narzekają na jakość ofert, a pracodawcy na brak wykwalifikowanej kadry. W badaniach zasygnalizowano jednak inny problem: szarą strefę. Wielu ludzi nie podejmuje oficjalnie zatrudnienia, rejestruje się w urzędach pracy, w rzeczywistości pracując czy to sezonowo w pasie nadmorskim, czy też w Niemczech lub Skandynawii za lepsze wynagrodzenie. Nie ma co piętnować tego zjawiska, bo każdy człowiek ma prawo do lepszego życia, ale niestety efektem jest statystyka zakłamująca rzeczywistość.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.