W Polsce mniej bezrobotnych kobiet niż mężczyzn. Po raz pierwszy historii

Stopa bezrobocia wśród kobiet w Polsce praktycznie od zawsze była wyższa niż wśród mężczyzn. W tym roku pierwszy raz w historii bezrobocie kobiet spadło poniżej bezrobocia mężczyzn.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce mniej bezrobotnych kobiet niż mężczyzn. Po raz pierwszy historii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 paź 2017 6:15


Pierwszy raz w historii bezrobocie kobiet spadło poniżej bezrobocia mężczyzn. Powody? Więcej urodzeń....i starzenie się społeczeństwa - pisze "Puls Biznesu".

Stopa bezrobocia wśród kobiet w Polsce praktycznie od zawsze była wyższa niż wśród mężczyzn. Od stycznia 1997 roku, od kiedy dostępne są porównywalne dane Eurostatu, obserwowaliśmy taką zależność w każdym miesiącu - aż do tego roku - podaje "Puls Biznesu".

W styczniu było jeszcze po staremu, ale w lutym poziom bezrobocia wśród kobiet i mężczyzn się wyrównał. Był to jednak tylko przedsmak trendu, który wyraźnie widać od maja. Niższe bezrobocie płci pięknej utrzymało się co najmniej do sierpnia, czyli ostatniego miesiąca, za który dostępne są dane.

Głównym powodem obniżenia bezrobocia wśród kobiet w stosunku do mężczyzn jest wzrost zatrudnienia kobiet. To tylko pozorna oczywistość. Stopa bezrobocia to relacja liczby bezrobotnych do ludności aktywnej zawodowo (czyli sumy zatrudnionych i pracujących). Za jej zmiany odpowiada czynnik popytowy, czyli zatrudnienie, i podażowy - liczba dostępnych rąk do pracy. Krajowe bezrobocie od dłuższego czasu ciągnęła w dół stopa popytowa. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale w przypadku kobiet efekt jest mocniejszy. W ciągu ostatnich trzech lat czynniki popytowe obniżyły stopę bezrobocia wśród kobiet o 6,6 pkt. proc., podczas gdy strona podażowa podniosła ją 1,6 pkt. proc. Analogiczne wartości dla mężczyzn to 4,8 i 1,4 pkt. proc. - analizuje gazeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yzyz 2017-10-15 16:39:01

Pracują za grosze na męża nieroba !

Robert 2017-10-12 09:21:31

Kobiety godzą się pracować za grosze, ok. Pracę mają, ale psują pracodawców którzy najepej wcale by niepłacili. Ps. Do gościa polonisty, nie masz zdania na temat to mxxda w kubeł.

Gość 2017-10-12 07:48:10

"Poraz" to się pisze oddzielnie "po raz". Wystarczy zajrzeć do słownika.