W ogniu pytań rekrutera

0 0
W ogniu pytań rekrutera

- Jakbyś rozwiązał ten problem, gdybyś był z Marsa? - takie pytanie padło na jednej z rozmów rekrutacyjnych na stanowisko starszego menedżera rekrutacji w firmie Amazon.com.

Portal Pracuj.pl zapytał polskich rekruterów, o co najszęściej pytają na rozmowach kwalifikacyjnych. Do najpopularniejszych należały pytania związane z powodami zmiany pracy, motywacją pracowników do pracy na danym stanowisku, powody, dla których kandydat chciałby pracować akurat w tej firmie, a także pytania o jego oczekiwania - również finansowe czy dotychczasowe sukcesy zawodowe.

Nie oznacza to jednak, że padają tylko pytania szablonowe. Ankietowani HR-owcy wśród pytań, które często zadają kandydatom, podali na przykład takie: "Proszę sobie przypomnieć swoich poprzednich szefów i odpowiedzieć na pytanie, jakiego szefa nie chciałby/chciałaby Pan/Pani spotkać u nas?" albo "Jakie cechy sprawiają, że uważa Pan/i kogoś za dobrego szefa?" czy "Od czego zacząłby/zaczęłaby Pan/Pani swój pierwszy dzień w nowej pracy, na nowym stanowisku?".

Rozmowa kwalifikacyjna to jednak również okazja dla kandydata by przepytać pracodawcę, jednak wielu z nich nie korzysta z tej możliwości, obawiając się, że zbytnia dociekliwość wpłynie negatywnie na ich obraz w oczach rekrutującego.

- Rozmowa kwalifikacyjna w naszej firmie zawsze jest dialogiem. Zależy nam nie tylko na tym, aby uzyskać jak najwięcej informacji o kandydacie, ale również na tym, aby miał on jasny obraz tego, czego od niego wymagamy i co możemy mu zaproponować, jako pracodawca. Dlatego zawsze zachęcamy do zadawania pytań - mówi Marzena Dalka, menedżer HR w 4LIfeDirect.

Wyrazem szacunku dla kandydata jest również dobre przygotowanie się rekrutera do takiej rozmowy i traktowanie każdego, kto na nią przychodzi indywidualnie.

- Warto w każdym kandydacie, którego zaprosiliśmy na spotkanie dostrzec szansę dla firmy, którą reprezentujemy, a nie petenta. Takie nastawienie jest szansą dla firmy na jego lepsze poznanie, a w końcu na podjęcie trafnej decyzji o zatrudnieniu - dodaje Julia Matulewicz, konsultant eRecruitera, zajmująca się tematyką Candidate Experience w procesie rekrutacji, czyli dbaniem o wrażenia i opinie kandydatów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.