W Lubuskiem bezrobocie spada

W woj. lubuskim po okresie względnej stabilizacji w latach 2009-2013 w tym roku notowany jest istotny spadek liczby bezrobotnych. Na koniec października stopa bezrobocia wynosiła 12,6 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Lubuskiem bezrobocie spada

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 gru 2014 13:15


Dane na ten temat przekazała PAP rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze Małgorzata Kordoń. "Poprawa sytuacji na lubuskim rynku pracy, podobnie jak w całej Polsce, wynika z ożywienia koniunktury gospodarczej. Wzrost PKB w skali kraju przekroczył 3 proc. Rośnie również liczba ofert pracy. W okresie od stycznia do listopada br. do powiatowych urzędów pracy wpłynęło blisko 35,6 tys. ofert pracy" - powiedziała PAP Kordoń.

Czytaj też: Work Service: W których branżach będzie najwięcej ofert pracy?

W ciągu 11 miesięcy 2014 r. zwolnienia grupowe zadeklarowało 19 zakładów. Miały one objąć łącznie 541 pracowników. De facto zwolnienia te objęły w sumie 20 zakładów, w których zwolniono 274 osoby.

Dla porównania od stycznia do końca października 2013 r. 40 zakładów zgłosiło zamiar zwolnienia 1069 pracowników z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Zwolnionych zostało natomiast 809 pracowników w 48 zakładach.

W listopadzie odnotowano wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych o 288 osób, tj. o 0,6 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Najbardziej znaczący wzrost odnotowano w powiatach: żagańskim - o 184 osoby oraz żarskim - o 119 osób. Spadek odnotowano w pięciu powiatach, największy w powiecie strzelecko-drezdeneckim - o 118 osób.

Czytaj też: Poprawa sytuacji na opolskim rynku pracy

"Zasadniczy wpływ na to miało zakończenie się dużej części prac sezonowych w okresie późnej jesieni oraz spadek liczby bezrobotnych aktywizowanych przez powiatowe urzędy pracy w ramach form aktywnych" - wyjaśniła Kordoń.

Zaznaczyła, że sytuacja na rynku pracy jest jednak znacznie korzystniejsza od tej sprzed roku, kiedy to w listopadzie odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 1193 osoby. W ujęciu sumarycznym w stosunku do listopada 2013 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych była mniejsza o 11.606 osób (o 19,9 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.