W Lubuskiem bezrobocie spada

0 0

W woj. lubuskim po okresie względnej stabilizacji w latach 2009-2013 w tym roku notowany jest istotny spadek liczby bezrobotnych. Na koniec października stopa bezrobocia wynosiła 12,6 proc.

Dane na ten temat przekazała PAP rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze Małgorzata Kordoń. "Poprawa sytuacji na lubuskim rynku pracy, podobnie jak w całej Polsce, wynika z ożywienia koniunktury gospodarczej. Wzrost PKB w skali kraju przekroczył 3 proc. Rośnie również liczba ofert pracy. W okresie od stycznia do listopada br. do powiatowych urzędów pracy wpłynęło blisko 35,6 tys. ofert pracy" - powiedziała PAP Kordoń.

Czytaj też: Work Service: W których branżach będzie najwięcej ofert pracy?

W ciągu 11 miesięcy 2014 r. zwolnienia grupowe zadeklarowało 19 zakładów. Miały one objąć łącznie 541 pracowników. De facto zwolnienia te objęły w sumie 20 zakładów, w których zwolniono 274 osoby.

Dla porównania od stycznia do końca października 2013 r. 40 zakładów zgłosiło zamiar zwolnienia 1069 pracowników z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Zwolnionych zostało natomiast 809 pracowników w 48 zakładach.

W listopadzie odnotowano wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych o 288 osób, tj. o 0,6 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Najbardziej znaczący wzrost odnotowano w powiatach: żagańskim - o 184 osoby oraz żarskim - o 119 osób. Spadek odnotowano w pięciu powiatach, największy w powiecie strzelecko-drezdeneckim - o 118 osób.

Czytaj też: Poprawa sytuacji na opolskim rynku pracy

"Zasadniczy wpływ na to miało zakończenie się dużej części prac sezonowych w okresie późnej jesieni oraz spadek liczby bezrobotnych aktywizowanych przez powiatowe urzędy pracy w ramach form aktywnych" - wyjaśniła Kordoń.

Zaznaczyła, że sytuacja na rynku pracy jest jednak znacznie korzystniejsza od tej sprzed roku, kiedy to w listopadzie odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 1193 osoby. W ujęciu sumarycznym w stosunku do listopada 2013 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych była mniejsza o 11.606 osób (o 19,9 proc.).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.