W IV kw. 2016 Polska 3. najlepszym krajem w Europie dla szukających pracy

0 0
W IV kw. 2016 Polska 3. najlepszym krajem w Europie dla szukających pracy
Polska znalazła się na 3. miejscu krajów europejskich, w których w nadchodzącym kwartale o pracę będzie najłatwiej. (Fot.: Manpower)

• Prognoza zatrudnienia na IV kwartał wynosi +9 proc.
• Polska jest na 3. miejscu wśród europejskich krajów, w których o pracę będzie najłatwiej.
• We wschodniej i zachodniej części kraju panują bardziej optymistyczne nastroje niż w centrum.

Pracodawcy w Polsce są optymistyczni co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące – wynika z kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej plasuje się na poziomie +9 proc. W ujęciu kwartalnym wynik pozostaje na tym samym poziomie, natomiast w ujęciu rocznym wzrasta o 2 punkty procentowe. Spośród przebadanych w Polsce pracodawców 15 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 7 proc. zamierza redukować etaty a 75 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

– Z punktu widzenia osób poszukujących pracy sytuacja na rynku ulega wyraźnej i konsekwentnej poprawie – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. – Po wakacjach, możemy spodziewać się pewnego spadku ilości ofert sezonowych, ale nie wpłynie to na ogólny obraz sytuacji. Obecny stan można więc nazwać optymistycznym, a co ważne, jest to trend, który będzie się umacniał.

Optymizm na wschodzie i zachodzie

We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla IV kwartału 2016 r. jest dodatnia. Oznacza to, że w większości kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najwyższą notę uzyskano w oparciu o deklaracje pracodawców z regionu Południowo-Zachodniego, dla którego odnotowano wynik +16 proc. Zauważalny optymizm panuje również w regionach Wschodnim oraz Północno-Zachodnim, odpowiednio +12 i +11 proc. Umiarkowany optymizm odnotowano w Centrum, na Południu oraz na Północy, odpowiednio +8, +6 i +5 proc.

W ujęciu kwartalnym prognoza wzrosła w dwóch z sześciu badanych regionach, w trzech spadła, a w jednym utrzymuje się na tym samym poziomie. Największą poprawę, o 4 punkty procentowe, odnotowano w regionie Północno-Zachodnim. Niewielki wzrost, o 2 punkty procentowe, uzyskano w regionie Południowo-Zachodnim. Pogorszeniu uległy natomiast prognozy dla Centrum, Północy i Południa, o 2 punkty procentowe dla każdego, podczas gdy na Wschodzie sytuacja pozostaje bez zmian.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Chyba z punktu widzenia Ukraińców.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.