W Gliwicach powstanie ok. 600 miejsc pracy dla osób młodych

• Obecnie osoby do 30. roku życia stanowią ok. 25,4 proc. wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych w Gliwicach.
• Miasto ma przeznaczyć 15 mln zł na stworzenie ok. 600 miejsc pracy dla osób poniżej 30 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Gliwicach powstanie ok. 600 miejsc pracy dla osób młodych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 lut 2016 15:19


Osoby do 30. roku życia stanowią obecnie w Gliwicach ok. 25,4 proc. bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy. Łącznie na koniec stycznia w gliwickim PUP w rejestrach znajdowało się ponad 9,1 tys. osób, z czego ponad 2,3 tys. to osoby młode.

O dofinansowanie do zatrudniania będą mogli się ubiegać pracodawcy, którzy w ciągu sześciu poprzedzających złożenie wniosku miesięcy nie przeprowadzili w swojej firmie redukcji zatrudnienia.

Zgodnie z założeniami, pracodawca za zatrudnienie młodych ludzi przez rok będzie otrzymywał comiesięczny zwrot w wysokości najniższego wynagrodzenia (plus składki). Przez kolejne 12 miesięcy będzie miał obowiązek nadal zatrudniać takiego pracownika - zostanie zobowiązany do "utrzymania stanowiska pracy", ale już ze swoich środków.

"Jest to nowa forma współpracy. Polega na dofinansowaniu pracodawcy kosztów wynagrodzenia pracownika do 30. roku życia. Pracodawca może starać się o refundację – maksymalnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz składek ZUS" - poinformował urząd pracy.

Pracodawca zobowiązany jest zatrudnić pracownika na minimum 24 miesiące, a refundacja obejmuje pierwsze 12 miesięcy.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że stopa bezrobocia na koniec grudnia 2015 roku wyniosła w Gliwicach 5,6 proc. i była jedną z najniższych w województwie śląskim (8,2 proc. w regionie wobec 9,8 proc. w kraju). Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w Bytomiu - 17,8 proc.

W 2016 r. na dofinansowanie do wysokości płacy minimalnej osób do 30. roku życia przeznaczyć będzie można w województwie śląskim ok. 70 mln zł. W kolejnych latach: 2017 - ok. 105 mln zł i 2018 - ok. 105 mln zł. Łącznie od 2016 do 2018 r. będzie można przeznaczyć na ten cel w województwie ok. 280 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.