wnp.pl

W Europie brakuje miliona informatyków

0 0
W Europie brakuje miliona informatyków

Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej już w przyszłym roku będzie brakowało na rynku pracy w UE ok. miliona informatyków. W Polsce znów rośnie liczba studentów kierunków związanych z teleinformatyką.

Neelie Kroes, komisarz europejski ds. agendy cyfrowej, uważa, że choć na kontynencie rozwija się gospodarka cyfrowa, mamy do czynienia z niedopasowaniem kompetencji komputerowych do potrzeb rynku pracy.

Maciej Mozolewski z Sedlak & Sedlak prezentuje wyniki opracowane na podstawie danych Eurostatu, pokazujących, że w latach 2005-2011 odsetek absolwentów informatyki wśród wszystkich absolwentów zmniejszył się w 27 krajach Unii Europejskiej o 0,6 proc. i w 2011 r. wynosił 3,2 proc. wszystkich absolwentów. Trend w Europie pozostaje niezmienny.

W tym czasie na polskich uczelniach udział przyszłych specjalistów IT spadł o 1 proc. do poziomu 2,9 proc. Jednak rząd podjął działania mające odwrócić trend spadkowy. Przywrócenie matematyki na maturze oraz wprowadzenie od roku akademickiego 2009/2010 kierunków zamawianych, w tym właśnie informatyki, przyniosły pozytywne efekty. Jak zaznacza Sedlak & Sedlak pierwsi absolwenci studiów I stopnia mogli pojawić się na rynku dopiero w 2012 roku, więc efekty działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie mogły ujawnić się jeszcze w statystykach Eurostatu (okres do 2011 roku).

Jak pisze Maciej Mozolewski, od momentu wprowadzenia kierunków zamawianych informatyka cieszy się rosnącą popularnością wśród kandydatów na studia. W roku akademickim 2009/2010 omawiany kierunek znalazł się na 5. miejscu pod względem liczby kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie (łącznie blisko 24,1 tys. chętnych). W kolejnych latach akademickich liczba kandydatów zwiększała się, by w roku 2012/2013 znaleźć się na pozycji pierwszej z blisko 30,6 tys. starających się o przyjęcie na studia informatyczne. Liczba kandydatów ubiegających się o indeks w roku 2013 (na rok akademicki 2013/2014) wzrosła do 31,7 tys. To nie tylko moda - sukcesywnie zwiększa się liczba nie tylko kandydatów ale także realnych studentów informatyki. W 2012 roku informatykę studiowało 72 tys. osób, co stanowi wzrost o 3 proc. r/r.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.