W Europie brakuje miliona informatyków

Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej już w przyszłym roku będzie brakowało na rynku pracy w UE ok. miliona informatyków. W Polsce znów rośnie liczba studentów kierunków związanych z teleinformatyką.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Europie brakuje miliona informatyków

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

27 lut 2014 16:39


Neelie Kroes, komisarz europejski ds. agendy cyfrowej, uważa, że choć na kontynencie rozwija się gospodarka cyfrowa, mamy do czynienia z niedopasowaniem kompetencji komputerowych do potrzeb rynku pracy.

Maciej Mozolewski z Sedlak & Sedlak prezentuje wyniki opracowane na podstawie danych Eurostatu, pokazujących, że w latach 2005-2011 odsetek absolwentów informatyki wśród wszystkich absolwentów zmniejszył się w 27 krajach Unii Europejskiej o 0,6 proc. i w 2011 r. wynosił 3,2 proc. wszystkich absolwentów. Trend w Europie pozostaje niezmienny.

W tym czasie na polskich uczelniach udział przyszłych specjalistów IT spadł o 1 proc. do poziomu 2,9 proc. Jednak rząd podjął działania mające odwrócić trend spadkowy. Przywrócenie matematyki na maturze oraz wprowadzenie od roku akademickiego 2009/2010 kierunków zamawianych, w tym właśnie informatyki, przyniosły pozytywne efekty. Jak zaznacza Sedlak & Sedlak pierwsi absolwenci studiów I stopnia mogli pojawić się na rynku dopiero w 2012 roku, więc efekty działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie mogły ujawnić się jeszcze w statystykach Eurostatu (okres do 2011 roku).

Jak pisze Maciej Mozolewski, od momentu wprowadzenia kierunków zamawianych informatyka cieszy się rosnącą popularnością wśród kandydatów na studia. W roku akademickim 2009/2010 omawiany kierunek znalazł się na 5. miejscu pod względem liczby kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie (łącznie blisko 24,1 tys. chętnych). W kolejnych latach akademickich liczba kandydatów zwiększała się, by w roku 2012/2013 znaleźć się na pozycji pierwszej z blisko 30,6 tys. starających się o przyjęcie na studia informatyczne. Liczba kandydatów ubiegających się o indeks w roku 2013 (na rok akademicki 2013/2014) wzrosła do 31,7 tys. To nie tylko moda - sukcesywnie zwiększa się liczba nie tylko kandydatów ale także realnych studentów informatyki. W 2012 roku informatykę studiowało 72 tys. osób, co stanowi wzrost o 3 proc. r/r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.