Uzdrowiska, praca: Miejsca pracy mogą zniknąć przez ustawę

• Ustawa uzdrowiskowa zobowiązuje uzdrowiska do wykazania stanu czystości powietrza w uzdrowisku.
• Utrata statusu uzdrowiska to brak kontraktu z NFZ, utrata miejsc pracy, pieniędzy, prestiżu i wiarygodności.
• Znowelizowana powinna zostać ustawa uzdrowiskowa, gminy uzdrowiskowe powinny mieć więcej możliwości prorozwojowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uzdrowiska, praca: Miejsca pracy mogą zniknąć przez ustawę

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (Bartosz Dyląg)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

4 lip 2016 8:49


Uzdrowiska stając się wielofunkcyjnymi centrami zdrowia, turystyki, rekreacji, sportu i kultury, są doskonałymi stymulatorami lokalnego i regionalnego rozwoju gospodarczego. Szacuje się, że w przemyśle 1 miejsce pracy daje 1 miejsce pracy w otoczeniu. W turystyce 1 miejsce pracy daje 3 miejsca pracy w otoczeniu. W uzdrowisku 1 miejsce pracy daje aż 5 miejsc pracy w otoczeniu. To posady m.in. w gastronomii, handlu i usługach.

Największym wyzwaniem, przed którym stoją polskie uzdrowiska, jest w tym momencie spełnienie norm technicznych, dotyczących jakości środowiska, a szczególnie stanu czystości powietrza. Nie chodzi o to, że normy te są bardzo drastyczne, ale bardzo skomplikowana jest kwestia udowodnienia przez uzdrowiska, że posiadają klimat, który sprzyja leczeniu.

Ustawa uzdrowiskowa zobowiązuje uzdrowiska do wykazania stanu czystości powietrza w uzdrowisku. Obecnie trwa proces weryfikacji świadectw potwierdzających właściwości lecznicze klimatu, który uzdrowiska przechodzą co 10 lat. Wszystkie krajowe uzdrowiska mają czas do końca 2018 r., by opracować operaty środowiskowe na podstawie bieżących wskazań.

– Musimy wykazać się jakością naturalnych surowców leczniczych i stanem czystości powietrza. Musimy mieć świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze klimatu i naturalnych surowców leczniczych, m.in. wód i borowin – wyjaśnia Jan Golba, burmistrz Muszyny.

Utrata statusu uzdrowiska, która jest konsekwencją braku operatu, to brak kontraktu z NFZ, utrata miejsc pracy, pieniędzy, prestiżu i wiarygodności.

Niestety gminy, na terenie których leżą uzdrowiska, mają problem z wykazaniem się jakością naturalnych surowców leczniczych i stanem czystości powietrza. Nieaktualne jest bowiem rozporządzenie ministra zdrowia, które pozwala na przeprowadzenie tego procesu.

Nowe rozporządzenie jest mocno spóźnione, proces legislacyjny jest dopiero na etapie konsultacji. Nowelizacja ma dotyczyć poziomu hałasu oraz dopuszczalnych norm niektórych substancji w powietrzu.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.