Urzędy pracy w Łódzkiem najlepsze we wdrażaniu programów reformy publicznych służb zatrudnienia

Według wiceministra pracy Jacka Męciny urzędy pracy w Łódzkiem są liderami w realizowaniu programów rozwoju rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urzędy pracy w Łódzkiem najlepsze we wdrażaniu programów reformy publicznych służb zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 lip 2015 20:42


Jacek Męcina podkreślił, że urzędy pracy w Łódzkiem były jednym z liderów we wdrażaniu programów reformy publicznych służb zatrudnienia - także pilotażowych, które ruszyły w maju ubiegłego roku.

Czytaj też: Polski urząd pracy nominowany do europejskiej nagrody. Za aktywizację młodych

"W ramach programu pilotażowego młodzi absolwenci otrzymywali promesę zapłaty 12 tys. zł z PUP i możliwość samodzielnego znalezienia pracodawcy, który z tej promesy korzystał. Ruszyły też środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego, wielu przedsiębiorców jest nimi zainteresowanych i z nich korzysta. Miasto Łódź było liderem wydatkowania tych środków" - podkreślił.

Łódzki WUP aktywizuje długotrwale bezrobotnych

"W Łódzkiem rzeczywiście realizujemy jeden z największych programów w skali kraju. Od początku lipca odbywa się aktywizacja osób bezrobotnych - korzysta z niej 1,5 tys. osób. W powiatach łódzkim, zgierskim, pabianickim i radomskim, gdzie mieszka najwięcej trwale bezrobotnych, już odbywają się szkolenia" - podał dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi Andrzej Kaczorowski.

Według wiceministra pracy, osoby długotrwale bezrobotne w ramach reformy otrzymały dwie nowe formy pomocy.

"Postawiliśmy na partnerstwo publiczno-prywatne. W woj. łódzkim działa już pierwszy i najliczniejszy w kraju projekt dla ponad 2 tys. osób trwale bezrobotnych, które są aktywizowane w trybie zindywidualizowanym - przez prywatną agencję, która ma obowiązek dostarczyć usługi związane nie tylko ze szkoleniem czy subsydiowaniem zatrudnienia. Agencja pomaga w znalezieniu pracy, rozwiązaniu problemów rodzinnych, zdrowotnych i umieszczeniu na rynku pracy. My w tym programie płacimy tylko za skuteczność; 20 proc. na początek, a potem, gdy beneficjent ma zatrudnienie i sam płaci podatek" - wyjaśnił.

Drugi omówiony przez Męcinę program, który ruszył w kilkunastu samorządach, dotyczy aktywizacji i integracji (PAII). Działania aktywizacyjne tego projektu - dziesięć godzin pracy na rzecz samorządu lokalnego - połączone są z dziesięcioma godzinami wsparcia integracyjnego, czyli poradami psychologicznymi, rodzinnymi, prawnymi itp.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.