Urzędy pracy będą działać efektywniej

Rządowe prace nad projektem zmian w ustawie o promocji zatrudnienia są na końcowym etapie; nie ma zagrożenia znaczącego opóźnienia wejścia nowych przepisów w życie - poinformował w poniedziałek w Katowicach wiceminister pracy Jacek Męcina.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urzędy pracy będą działać efektywniej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 wrz 2013 11:38


Planowane zmiany w ustawie mają m.in. zwiększyć efektywność działania urzędów pracy oraz lepiej dostosować ich ofertę do potrzeb bezrobotnych. Obecnie - jak mówił w poniedziałek wiceminister - projektem zajmuje się rządowy komitet cyfryzacji; wkrótce dokument ma trafić pod obrady komitetu stałego, a następnie - rządu.

"Realizacja celów tej ustawy nie jest zagrożona. Nawet gdyby data wejścia w życie była np. w połowie stycznia (zamiast 1 stycznia 2014 - red.), nie ma to żadnego znaczenia z punktu widzenia zawartych tam instrumentów i gwarancji" - zapewnił Męcina podczas zorganizowanej w Katowicach debaty na temat śląskiego rynku pracy.

Wiceminister zadeklarował, że w końcu listopada, a najdalej na początku grudnia, samorządy i urzędy pracy powinny otrzymać informację, jakimi środkami z Funduszu Pracy na aktywną politykę rynku pracy będą dysponować w przyszłym roku. Przyznał, że przyszły rok będzie trudny dla urzędów pracy, m.in. z powodu wchodzących w życie nowych przepisów.

"Zrobimy wszystko, żeby dzięki vacatio legis, dobrej informacji, większej liczbie szkoleń, ale i środków finansowych, rok 2014 był przełomowy. On będzie trudniejszy, ale już później będzie tylko lepiej" - ocenił Męcina.

Przypomniał, że jednym z wprowadzanych w ustawie mechanizmów będą gwarancje dotyczące zatrudnienia młodzieży. Młodzi bezrobotni, którzy nie ukończyli 25 lat, w ciągu czterech miesięcy otrzymają ofertę pracy albo wsparcie różnymi formami aktywizacji. Oprócz dotychczasowych i nowych instrumentów aktywizacji (jak staże, szkolenia, dopłaty do miejsca pracy itp.) młodzi ludzie będą mogli skorzystać z bonu (np. stażowego), który będzie można zrealizować u pracodawcy.

Uzupełnieniem ma być rozbudowana oferta Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie udzielał pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej - do 70 tys. zł (pilotaż trwa już w trzech regionach). Ma także nastąpić wzmocnienie współpracy operatorów finansowych z instytucjami przedsiębiorczości akademickiej. Gdy powstała w ten sposób firma rozwinie się, będzie mogła uzyskać do 20 tys. zł pożyczki na stworzenie nowego miejsca pracy; po roku zatrudnienia nowego pracownika pożyczkę będzie można umorzyć.

Projekt ustawy przewiduje też powiązanie wysokości środków przekazywanych z Funduszu Pracy powiatom na wynagrodzenia pracowników powiatowych urzędów pracy z efektami ich działania.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.