Unijne pieniądze na wsparcie zawodowe na Śląsku

0 0
Unijne pieniądze na wsparcie zawodowe na Śląsku

Ponad 105 mln euro będzie można przeznaczyć na wsparcie zawodowe młodych osób z woj. śląskiego - poinformowano podczas konferencji prasowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach. Będą oni mogli m.in. samodzielnie decydować, gdzie będą się szkolić.

Z danych przedstawionych w poniedziałek przez WUP wynika, że pod koniec ubiegłego roku w województwie śląskim pracy nie miało 33,6 proc. osób poniżej 25. roku życia. Najwięcej zarejestrowanych było w powiatach pszczyńskim, wodzisławskim i lublinieckim (średnio ok. 24 proc.), najmniej w dużych miastach na prawach powiatu - m.in. w Częstochowie (8 proc.), Bielsku-Białej (10,9 proc.), Dąbrowie Górniczej (11,8 proc.).

W odnalezieniu się na rynku pracy, m.in. tuż po zakończeniu nauki w szkole, ma pomóc osobom młodym Program Operacyjny "Wiedza Edukacja Rozwój", realizowany w latach 2014-2020. Przewiduje on m.in. staże, szkolenia, dofinansowanie studiów podyplomowych, dofinansowanie kosztów egzaminów, stypendium na kontynuowanie nauki, bony szkoleniowe.

"Kiedyś było tak, że powiatowe urzędy pracy organizowały szkolenia i osoby, które chciały w nich uczestniczyć, decydowały się na to, co proponował urząd. Program natomiast przewiduje, że jeśli konkretna osoba znajdzie sobie firmę szkoleniową i dopyta, ile to kosztuje, to od powiatowego urzędu pracy dostanie bon. Będzie mogła się szkolić w zakresie, w jakim sobie życzy" - powiedziała Ewa Siwczak z WUP.

Dodała, że program zakłada również zwrot kosztów dojazdu oraz tzw. bon na zasiedlenie, w sytuacji, gdy młoda osoba dostanie pracę "daleko od miejsca zamieszkania" (wysokość tego bonu nie została jeszcze określona).

Pomoc, jak podkreślano w poniedziałek w Katowicach, będzie nastawiona "na indywidualizację wsparcia", co oznacza, że będą brane pod uwagę m.in. predyspozycje i doświadczenie zawodowe.

Szacuje się, że w skali woj. śląskiego program obejmie kilkadziesiąt tysiący młodych ludzi, w tym m.in. osoby w wieku 15-24 lata (również niepełnosprawne), które nie uczestniczą w szkoleniu, kształceniu, nie mają pracy.

Program Operacyjny "Wiedza Edukacja Rozwój", z którego finansowane będą m.in. działania na rzecz poprawy sytuacji młodych na rynku pracy, zakłada wydatkowanie 4,4 mld euro w latach 2014-2020. Województwo śląskie będzie mogło przeznaczyć na ten cel ponad 105 mln euro. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).(

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.