Umiarkowany optymizm pracodawców. Będą zatrudniać?

0 0

– Największy optymizm pracodawców widać w sektorach produkcja przemysłowa, transport/ logistyka/ komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy – zauważa Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

Jak wynika z opracowanego przez firmę ManpowerGroup kwartalnego raportu „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia", pracodawcy w Polsce pozostają umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +4 proc.. W ujęciu kwartalnym wynik spadł o 3 punkty procentowe zaś w ujęciu rok do roku poprawił się o 2 punkty.

Spośród 752 przebadanych w Polsce pracodawców, 15 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6 proc. zamierza redukować etaty a 75 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

- To kolejny kwartał, w którym wyniki badania ManpowerGroup wskazują na oznaki stopniowego ożywienia na rynku pracy - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

- Sytuacja stabilizuje się i mamy nadzieję na jej dalszy dynamiczny rozwój. W III kwartale pracowników będą rekrutować głównie duże firmy, małe i średnie do zwiększania liczby etatów podchodzą ostrożnie. Z naszych obserwacji wynika też, że pracodawcy poszukują bardziej efektywnych rozwiązań i coraz częściej wdrażają elastyczne formy zatrudnienia oraz outsourcing procesów - dodaje Janas.

W III kwartale 2014 r. w siedmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano dla sektora produkcja przemysłowa (+17 proc.). Wysokie prognozy netto zatrudnienia uzyskano również dla branż transport/ logistyka/ komunikacja (+15 proc.) a także handel detaliczny i hurtowy (+11 proc.). Pozytywny trend widać też w sektorze rolnictwo/ leśnictwo/ rybołówstwo (+4 proc.), Finanse/ ubezpieczenia/ nieruchomości/ usługi oraz instytucje sektora publicznego (+3 proc. dla obu). Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów Kopalnie/ przemysł wydobywczy (-8 proc.), Energetyka/ gazownictwo/ wodociągi (-6 proc.) a także budownictwo (-3 proc.).

- To obszary o kluczowym wpływie na gospodarkę. Dobrą koniunkturę wzmacniają inwestycje zagraniczne w sektorze biznesowym, motoryzacyjnym a także badań i rozwoju. Przewidujemy, że zapotrzebowanie na specjalistów w tych sektorach pozostanie bardzo duże. Przedsiębiorcy najczęściej poszukują pracowników o kompetencjach technicznych oraz sprzedażowych, które zapewnią ich firmom szybki rozwój i przewagę konkurencyjną - komentuje dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.