UE ułatwi znalezienie pracy za granicą

0 0
UE ułatwi znalezienie pracy za granicą

Od 2014 r. Polska ma realizować reformę sieci europejskiego pośrednictwa pracy EURES. Może to spowodować wzrost emigracji Polaków w poszukiwaniu pracy.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" Unia Europejska reformuje system pośrednictwa pracy między państwami członkowskimi, by wzmocnić mobilność młodych. Od 1 stycznia 2014 r. zmiany w sieci EURES mają zacząć funkcjonować także w Polsce.

Czytaj też: Polacy na emigracji. Jeśli wrócą, to tylko w odwiedziny

W ramach zmian ma się zwiększyć intensywność działań służb zatrudnienia państw UE w zakresie pośrednictwa pracy. Ich działalność ma opierać się na dopasowywaniu ofert pracy do kandydatów, a nie jak dotychczas na wymianie informacji o rynku pracy - informuje „DGP".

Chociaż reforma ta nie jest próbą wysyłania Polaków za granicę, to jednak istnieje obawa, że zwiększy się liczba emigrantów.

- Trzeba pamiętać, że ten rynek działa przeważnie w jedną stronę. Pracownicy z krajów UE nie szukają pracy w Polsce. Mamy do czynienia wyłącznie z eksportem naszej siły roboczej. Powstaje więc pytanie, na ile powinniśmy być zainteresowani wyjazdami Polaków za granicę - mówi dla „DGP" Andrzej Martynuska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.