Udany rok na podkarpackim rynku pracy

Bezrobocie spada. Bez pracy na koniec listopada było ponad 120 tys. osób - to ponad 14 tys. mniej niż rok temu. Nie brakuje jednak innych problemów na lokalnym rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Udany rok na podkarpackim rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/em

28 gru 2015 7:57


Na Podkarpaciu, obok spadku liczby bezrobotnych, zmniejszyła się również grupa osób objętych wypłatą świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Fundusz wypłaca pieniądze osobom, które pracują w firmach niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością.

W ciągu 11 miesięcy 2015 r. na rzecz pracowników i byłych pracowników 38 podmiotów gospodarczych dokonano wypłat na kwotę 7,15 mln złotych. Świadczenia wypłacono łącznie ponad tysiącu osób.

„Dla zobrazowania pozytywnych zmian warto wspomnieć o danych z lat ubiegłych, w roku 2014 wypłacono prawie 12 mln złotych, a w 2013 aż 30 mln złotych. Sytuacją na podkarpackim rynku pracy nie zachwiały zwolnienia u jednego z największych pracodawców w regionie – PZL Mielec, gdzie w wyniku ogłoszonej na początku czerwca restrukturyzacji pracę miało stracić 25 proc. załogi”- powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędy Pracy Tomasz Czop.

Dobre wyniki dzięki POKL

Kończący się rok był ostatnim, w którym w województwie podkarpackim realizowano Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL). Według dyrektora, dzięki tym środkom udało się wprowadzić wiele innowacyjnych rozwiązań na rynku pracy.

„W ramach POKL podpisaliśmy ponad 2,5 tysiąca umów o wartości ponad 2,5 mld zł. Udział w projektach wzięło ponad 340 tysięcy osób. Aż tyle ludzkich losów w regionie zostało w pozytywny sposób odmienionych dzięki wsparciu tego programu” - dodał Czop.

WUP w 2015 r. ogłosił już pierwsze konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, który jest finansowany z nowej perspektywy UE. Wartość dofinansowania projektów w dziewięciu ogłoszonych naborach wynosi ok. 500 mln zł.

Wysokie bezrobocie na Podkarpaciu

„Mimo że bezrobocie spada, to u nas w regionie wciąż jest wysokie (stopa bezrobocia w woj. to 12,7 proc.). Dodatkowo wiele osób, szczególnie z terenów wiejskich, nie ma odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Trudna jest też sytuacja młodych osób - do 30. roku życia, spośród nich aż 1/3 nie pracuje” - powiedział dyrektor WUP.

Czop podkreślił, że w przyszłym roku urząd zamierza wspierać bezrobotnych m.in. poprzez zachęcanie do założenia własnej firmy.

„Zamierzamy też wspierać młodych ludzi już na poziomie edukacji, a potem zakładania firm i proponowania nowych rozwiązań. Będziemy również trzymać w województwie nieustannie mocny kurs na zawodowstwo, ponieważ praktyczne umiejętności młodych ludzi zapewniają im zatrudnienie w regionie, o ile są również dopasowane do potrzeb regionalnych przedsiębiorców” - zapowiedział dyrektor WUP w Rzeszowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.