Tylu ofert pracy w urzędach pracy jeszcze nie było

- Firmy odczuwają rosnące trudności w dotarciu do coraz mniejszej liczby kandydatów chętnych do pracy i sięgają po nowe dla nich metody poszukiwania pracowników, coraz częściej korzystając z zasobów urzędów pracy - twierdzą eksperci Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylu ofert pracy w urzędach pracy jeszcze nie było

PODZIEL SIĘ


Autor: AW

12 wrz 2017 8:01


• Ponad 12 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej czekało na bezrobotnych w województwie pomorskim w sierpniu.

• To o ponad 30 proc. więcej niż w miesiącu poprzednim i najwięcej od czasu powstania województwa pomorskiego.

• Rekordowy pod tym względem okazał się powiat szumowski, gdzie ofert w pośredniaku było ponad 250 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

 

Jak wynika z analizy Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, liczba bezrobotnych w województwie wyniosła 51,6 tys. – 12,4 tys. osób mniej niż przed rokiem. Stopa bezrobocia w regionie wyniosła 5,9 proc. przy 7,1 – proc. stopie w całym kraju.

Wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w dwunastu powiatach województwa pomorskiego - największy wzrost wystąpił w powiecie kartuskim o 4,7 proc. (tj. o 84 osoby) i nowodworskim o 4,6 proc. (tj. o 48 osób). Natomiast spadek liczby bezrobotnych odnotowano w ośmiu powiatach – największy spadek wystąpił w Sopocie o 2,9 proc. (tj. o 12 osób) i powiecie słupskim o 2,8 proc. (tj. o 82 osoby). Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia br. była niższa o 19,3 proc. (tj. o 12,4 tys. osób) niż przed rokiem.

źródło: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku źródło: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

Liczba ofert w górę

Zdaniem analityków ciekawym zjawiskiem na rynku pracy na Pomorzu był w sierpniu znaczący skok ofert pracy oferowanych przez urzędy pracy. W porównaniu do lipca 2017 r. odnotowano wzrost o 30,5 proc. tj. o blisko 3 tys. ofert więcej.

Wzrost liczby wolnych miejsc pracy w odniesieniu do lipca 2017 r. odnotowano w większości powiatów w województwie, z wyjątkiem powiatów: bytowskiego, człuchowskiego, puckiego i starogardzkiego. Największy wzrost ofert pracy odnotowano w powiecie sztumskim o 253,9 (tj. o 0,3 tys. ofert).

- Firmy odczuwają rosnące trudności w dotarciu do coraz mniejszej liczby kandydatów chętnych do pracy i sięgają po nowe dla nich metody poszukiwania pracowników, coraz częściej korzystając z zasobów urzędów pracy. Z drugiej strony przedsiębiorcy, czyli potencjalni pracodawcy, optymistycznie oceniają przyszłość. W związku z tym, rozszerzają zakres działalności i tworzą dodatkowe miejsca pracy. W Pomorskiem pojawiają się kolejne inwestycje, a co za tym idzie wzrasta również zapotrzebowanie na pracowników – komentują przedstawiciele Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.