Tylko co siódmy kandydat jest zapraszany na rozmowę rekrutacyjną

• Praca rekrutera jest bardzo aktywna i wymaga zaangażowania.
• Około 20 godzin zajmuje rekruterowi przeprowadzenie całego procesu rekrutacyjnego dla jednej firmy.
• Wliczają się w to przygotowanie oferty, selekcja CV, a następnie kontakt z wybranymi kandydatami i rozmowa.
• Do tego należy doliczyć również opracowanie testów psychologicznych czy tzw. case’ów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko co siódmy kandydat jest zapraszany na rozmowę rekrutacyjną

PODZIEL SIĘ


Autor: infoWire.pl

12 paź 2016 9:40


Proces rekrutacji to nie tylko rozmowa kwalifikacyjna. To seria wielu działań, które rekruter musi wykonać. Otrzymuje on ok. 90 CV. Następnie rozpoczyna wstępną selekcję kandydatów, z których wybiera od 4 do 12 osób. Średnio z 7 spotka się na rozmowie.

- Rekruterzy na rozmowie kwalifikacyjnej powinni brać pod uwagę całokształt czynników. Zarówno te, które widzimy (to, w jaki sposób kandydat się wita, jak jest ubrany), jak i doświadczenie przydatne na dane stanowisko – mówi Hanna Listek, dyrektor zarządzający w firmie Polski HR Doradztwo Personalne.

Aby zobiektywizować swój wybór, rekruterzy często wspomagają się różnego rodzaju testami. Najpopularniejsze z nich są psychologiczne i kompetencyjne. Coraz częściej w swojej pracy wykorzystują też bardziej wyrafinowane narzędzia, jak np. assessment center.

- Mają one na celu sprawdzenie kandydata w środowisku pracy – stwierdza ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

krytyk 2016-11-21 18:19:33

A ci kandydaci, którzy nie są zaakceptowani nawet nie uzyskują informacji o odrzuceniu. Później jest płacz "pracodawców", że nie mogą znaleźć pracowników.

IMHO 2016-10-12 10:08:51

I co siódmy z tych zaproszonych przychodzi na rozmowę. Rekruterzy od lat są raczej spamerami. Wchodząc na pracuj.pl i wpisując oferty z Warszawy, te dobrze opisane można policzyć na palcach jednej ręki. Zwykle brakuje informacji o wysokości wynagrodzenia. Nawet miejsce pracy nie jest odpowiednio opisane. Co znaczy "Warszawa"? To duże miasto. Podanie dzielnicy to absolutne minimum przy wpisywaniu lokalizacji, a najlepszy by był adres. Testy psychologiczne? Jak mi rekruter zaczyna sypać oklepanymi pytaniami z podręczników psychologii lub internetu to odpowiadam, że nie po poziomie prowadzonej rekrutacji odniosłem wrażenie, że firma nie spełnia moich oczekiwań, dziękuję za rozmowę i wychodzę.