Tylko co ósmy student ma pewność co do dalszej drogi zawodowego rozwoju

0 0
Tylko co ósmy student ma pewność co do dalszej drogi zawodowego rozwoju
Prawie 38 proc. absolwentów obawia się momentu ukończenia studiów i czuje się niepewnie, mając postawić pierwszy krok na trudnym rynku pracy. (Fot. Francisco Osorio/ Flickr, lic. CC BY 2.0)

· Wkrótce główną siłą roboczą na rynku pracy będzie pokolenie Y, które stanowi grupę prawie 9 milionów Polaków.
· Polscy millenialsi mają w rękawach wiele atutów - są wykształceni, znają języki obce i już na etapie studiów zdobywają pierwsze doświadczenia w zawodzie.
· Mimo tego wejście na rynek pracy jest dla nich doświadczeniem bardzo trudnym i stresującym, ponieważ młodzi obawiają się, czy znajdą pracę i sprostają oczekiwaniom pracodawców.

Nie ma wątpliwości, że moment wejścia na rynek pracy jest jednym z ważniejszych doświadczeń dla przyszłego absolwenta szkoły wyższej. Okazuje się, że millenialsi, choć pełni wiary we własne możliwości, czują się zagubieni na starcie zawodowej kariery. 

Jak wynika z badania „Młodzi na rynku pracy” zrealizowanego przez SW Research prawie 38 proc. absolwentów obawia się momentu ukończenia studiów i czuje się niepewnie, mając postawić pierwszy krok na trudnym rynku pracy. Dalsze 35 proc. ma wiele wątpliwości, których nie jest w stanie rozstrzygnąć samodzielnie. Tylko co ósmy badany student ma pewność co do dalszej drogi zawodowego rozwoju.

- Początek kariery zawodowej wyzwala u studentów ambiwalentne postawy – mówi Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research. - Z jednej strony, dla 60 proc. z nich jest on synonimem niezależności finansowej i szansą na wykorzystanie swojego potencjału (44 proc.). Z drugiej strony przyszli absolwenci odczuwają strach przed niemożliwością znalezienia pracy (49 proc.) i brakiem spełnienia oczekiwań przyszłego pracodawcy (41 proc.) - dodaje.

Wśród młodych znajdziemy jednak także optymistów. Dla prawie 34 proc. badanych studentów wejście na rynek pracy oznacza szansę na spełnienie marzeń, a dla 23 proc. – możliwość pozytywnej zmiany statusu społecznego i uzyskanie prestiżu zawodowego.

Doświadczenie i staż kluczem do dobrego startu

Mimo licznych wątpliwości, millenialsi nie siedzą z założonymi rękami, czekając na oferty pracy. Zdecydowana większość z nich (84 proc.) wierzy we własny potencjał. Według młodych kluczem do dobrego startu jest zdobywanie wiedzy i doświadczenia, najlepiej jeszcze na etapie nauki na uczelni wyższej.

Czytaj też: Mentor wskaże ci drogę, a coach powie jak najlepiej ją przebyć

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • jak można nie wiedzieć co się chce robić? ;) przecież po to jest okres studiów! tak czy inaczej, od czegoś trzeba zacząć. staż jest świetnym początkiem. ale nie byle jaki a tam gdzie skorzystamy i nabędziemy praktycznych umiejętności. dla mnie takim miejscem stał się impel :) chciałaby, żeby każda firma tak dbała o swoich stażystów!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.