Twardy orzech do zgryzienia, czyli jak rozmawiać o zarobkach podczas rozmowy kwalifikacyjnej

0 0
Twardy orzech do zgryzienia, czyli jak rozmawiać o zarobkach podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Kandydaci często nie są zadowoleni z proponowanych przez rektutera wynagrodzeń. Z drugiej strony sami często zawyżają lub zaniżają swoje oczekiwania finansowe.

Z badania 2013 Staffing & Recruiting Pulse Survey wynika, że 71 proc. kandydatów jest rozczarowana po rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli chodzi o wysokość przyszłego wynagrodzenia. Ich zdaniem oferowana przez pracodawcę pensja jest niższa niż oczekiwali. Jedynie co czwarty rekrutowany jest zadowolony z propozycji rekrutera. Z czego wynika to nieporozumienie?

Czytaj też: Na świecie to chleb powszedni. W Polsce rekruterzy nie mówią o potencjalnych zarobkach

O tym, czy oczekiwania kandydata będą zbieżne z ofertą pracodawcy, decyduje branża i rodzaj stanowiska.

– Sytuacja gospodarcza się poprawia i pracodawcy coraz śmielej zwiększają zatrudnienie. Powoduje to, że trudniej znaleźć wykwalifikowane osoby za proponowane wynagrodzenie, a nawet odpowiednio zmotywowanych pracowników na stanowiska produkcyjne, gdzie kandydatom stawiane są jedynie podstawowe wymagania – mówi Anna Balicka, Randstad Branch Manager.

Z kolei Paula Rejmer, operations director w Hays Poland, podkreśla, że wysokość pensji omawianej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zależy od wielu czynników zewnętrznych, np. od sytuacji finansowej firmy, a także od samego kandydata – jego kompetencji, doświadczenia, gotowości do szybkiego podjęcia pracy czy wrażenia, jakie wywarł na rekruterach. Rejmer dodaje, że niższe niż oczekiwane zarobki mogą być zrekompensowane przez benefity.

Czytaj też: "Czy wierzysz w Wielką Stopę?" Poznaj 25 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych

Anna Balicka zwraca także uwagę na pokolenie Y, które ma znacznie większe oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy.

– Wzrasta też poziom oczekiwań ze strony młodych osób, po studiach, które uważają, że po inwestycji w siebie teraz czas na zbieranie plonów – w postaci odpowiedniego poziomu wynagrodzenia oraz pakietu socjalnego – ocenia.

Jakie zatem różnice w wysokości pensji są dopuszczalne? – Jeżeli oczekiwania finansowe kandydata są dużo wyższe niż oferta – w stopniu przekraczającym 20 proc. – prawdopodobnie nie będzie ona satysfakcjonująca dla starającego się o pracę i w związku z tym raczej nie powinna być prezentowana – wyjaśnia Monika Styczyńska, ekspert z Manpower Group.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.