Turcja, zamach stanu: Ponad 2 tys. policjantów zostało zwolnionych po puczu

• Tureckie władze ogłosiły w środę dwa dekrety, na mocy których ze służby zwolnionych zostało ponad 2 tys. funkcjonariuszy policji, a także ponad stu żołnierzy.
• Zdaniem Ankary mieli oni powiązania z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Turcja, zamach stanu: Ponad 2 tys. policjantów zostało zwolnionych po puczu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

17 sie 2016 8:44


Dekrety wydano na podstawie obowiązującego w kraju stanu wyjątkowego, który ogłoszono po nieudanej próbie wojskowego zamachu stanu z 15 lipca. Na mocy ogłoszonych w środę aktów prawnych zwolnienia dotkną też licznych pracowników tureckiego nadzoru telekomunikacyjnego BTK.

W dokumentach podkreślono, że ze służby zwolniono ponad 2,3 tys. funkcjonariuszy policji, ponad 100 członków sił zbrojnych oraz 196 pracowników BTK. Według Ankary są oni powiązani z Gulenem, który jest oskarżany o zorganizowanie nieudanego puczu z 15 lipca.

We wtorek turecka prokuratura wystąpiła o podwójne dożywocie oraz 1900 lat pozbawienia wolności dla islamskiego kaznodziei. W akcie oskarżenia prokuratura twierdzi, że sieć Gulena, zwana przez Ankarę FETO (organizacją terrorystyczną Fethullah), zinfiltrowała instytucje i przeniknęła do służb wywiadowczych.

Po podjętej przez część wojskowych próbie przewrotu w Turcji władze przystąpiły do czystek, głównie w siłach zbrojnych - zwolniono tysiące wojskowych, w tym ok. 40 proc. generałów. Restrykcje spotkały też pracowników resortu dyplomacji, gdzie w obowiązkach zawieszono ok. 300 pracowników, a także administracji publicznej, szkolnictwa, służby zdrowia i mediów. Ogółem czystki dotknęły ok. 60 tys. ludzi.

Podczas nieudanego puczu śmierć poniosło co najmniej 270 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.