Trzeba wspomagać mobilność Polaków

- Obecnie łatwiej się nam zdecydować na przeniesienie do Wielkiej Brytanii niż o 300 km od miejsca zamieszkania. Jest to zrozumiałe ze względu na koszty życia i siłę nabywczą - mówi Andrzej Trela, dyrektor sprzedaży LeasingTeam.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trzeba wspomagać mobilność Polaków

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

22 lut 2016 7:51


- Niegdyś niedopasowanie strukturalne oznaczało sytuację, w której pojawiał się nadmiar pracowników o określonych kwalifikacjach, jak np. stało się po likwidacji wielkich stoczni w Polsce - mówi Andrzej Trela, dyrektor sprzedaży LeasingTeam.

Jednak obecnie występuje sytuacja odwrotna, bowiem dynamiczny rozwój niektórych branż przekroczył możliwości lokalnego zaspokajania zapotrzebowania na pracowników.

- Mam na uwadze przede wszystkim branżę automotive, która zgłasza popyt na różnej klasy pracowników technicznych w takich ilościach, że często nie jest on możliwy do zaspokojenia. Podobny problem dotyczy sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO i SSC), w związku z bardzo dynamicznym rozwojem w Polsce i ich lokalizacją głównie w kilku ośrodkach naszego kraju - podkreśla Andrzej Trela.

Według różnych badań, w zakładach produkujących pojazdy samochodowe, podzespoły i części do nich, „od ręki” można by przyjąć tysiące mechaników i operatorów.

W nieco innej skali rośnie problem podaży dla sektora BPO i SSC – np. do centrów informatycznych potrzeba już dziś ok. 50 tys. programistów rocznie, przy rocznej podaży ok. 14 tys. absolwentów szkół wyższych.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Katowice 15 listopada 2017

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.