Trwa nabór na przewodników po terenach postoczniowych w Gdańsku

0 0
Trwa nabór na przewodników po terenach postoczniowych w Gdańsku
Fot. Brosen/ wikimedia, lic. CC BY 2.5

Podczas wakacji po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej będą oprowadzać byli pracownicy tego zakładu. Nabór na przewodników pod hasłem "Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów" ogłosił Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Arteria.

"Bardzo chcemy, żeby byli pracownicy stworzyli swoje własne opowieści i przybliżyli historię stoczni z osobistej perspektywy. Naszym celem jest pokazać w ten sposób udział kobiet i znaczenie ich pracy stoczniowej" - powiedziała PAP Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria.

Podkreśliła, że osoby związane ze Stocznią Gdańską są bardzo cennym źródłem informacji o historii tego zakładu.

"Jest bowiem mało materiałów dotyczących codziennej pracy w Stoczni Gdańskiej i rzadko dotyczą one innych tematów niż budowa statków. A naszym zamiarem jest opowiadać o takich aspektach życia zakładu jak np. zaopatrzenie, jedzenie w stoczni, czy obsługa administracyjna, gdzie pracowały głównie kobiety" - wyjaśniła Miler.

Czytaj też: Stoczniowcy przesuwani są do brygady karnej, bo nie chcą odejść?

Pierwsze spotkanie informacyjno-rekrutacyjne dla osób, które chcą zostać przewodnikami po dawnej Stoczni Gdańskiej zaplanowano na 20 marca w siedzibie IKM w Gdańsku.

Miler przypomniała, że oprowadzaniem po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, także pod kątem doświadczeń kobiet, od trzech lat zajmują się młode osoby, wolontariusze, związani z Grupą społeczną Metropolitanka.

W ramach edukacyjnego projektu "Stocznia jest kobietą" powstał już audioprzewodnik po terenach dawnej stoczni. Podstawą do jego opracowania były rozmowy z kilkudziesięcioma kobietami związanymi ze Stocznią Gdańską zawodowo, prywatnie lub z powodu działalności społeczno-politycznej.

Kolejną inicjatywą związaną z projektem "Stocznia jest kobietą" są prace nad mobilną aplikacją do zwiedzania dawnych terenów gdańskiej stoczni. Przygotowuje ją z pomocą specjalistów grupa b. pracowników firmy. Aplikacja, która ma być gotowa na początku przyszłego roku, opowie m.in. o budynkach, których już nie ma i ludziach - głównie kobietach - którzy pracowali niegdyś w stoczni.

Obszary postoczniowe obejmują około 70 hektarów położonych między Wyspą Ostrów, na której aktualnie działa Stocznia Gdańska S.A., a Śródmieściem. Tereny te przeznaczone są pod budowę nowej dzielnicy - z budynkami mieszkalnymi, biurowymi i handlowymi, o nazwie Młode Miasto. Już dziś teren ten jest stopniowo zagospodarowywany: działa tam m.in. Europejskie Centrum Solidarności sąsiadujące z historyczną stoczniową bramą i Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.