Transport lotniczy w Polsce a rynek pracy w regionach

Wpływ bezpośredni portu lotniczego na gospodarkę regionu mierzony jest liczbą miejsc pracy oraz wielkością przychodów generowanych przez operatora portu lotniczego oraz firmy zlokalizowane na terenie portu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Transport lotniczy w Polsce a rynek pracy w regionach

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

wnp.pl

9 wrz 2014 10:52


Dane faktograficzne dla określenia tej kategorii wpływu można pozyskać na kilka różnych sposobów: przez ankietę przeprowadzoną w podmiotach funkcjonujących na terenie portu lotniczego, od operatora portu lub w drodze wywiadów bezpośrednich.

Autorzy artykułu podjęli próbę pozyskania danych za pomocą ankiet przesyłanych bezpośrednio do podmiotów zlokalizowanych na terenie portów lotniczych lub central firm mających oddziały w kilku portach, jednak mała skuteczność tej metody w pozyskiwaniu danych skłoniła autorów do współpracy z operatorami portów lotniczych. Dane na temat bezpośredniego zatrudnienia na potrzeby realizowanego projektu przekazało 5 portów lotniczych: w Szczecinie - Goleniowie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie.

Przekazane informacje miały różną formę, dotyczyły różnych okresów i miały różny stopień szczegółowości.

Dane z portów lotniczych w Szczecinie - Goleniowie, Wrocławiu i Krakowie oparte były na rejestrach przepustek wydawanych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w portach lotniczych wszystkim osobom zatrudnionym w podmiotach znajdujących się na lotniska, przy czym dane otrzymane z Wrocławia i Szczecina odpowiadały rzeczywistej liczbie zatrudnionych, natomiast z Krakowa podane były w dwuletnich przedziałach czasowych i wymagały dodatkowej obróbki w celu oszacowania wielkości zatrudnienia w poszczególnych latach.

Czytaj też: 800 osób odejdzie ze spółki zarządzającej lotniskiem Chopina

Z portów lotniczych w Katowicach i Bydgoszczy otrzymano informację o rzeczywistej wielkości zatrudnienia w poszczególnych latach na podstawie danych gromadzonych przez operatorów portów. Dane przekazane przez porty lotnicze dotyczą następujących przedziałów czasowych: Port Lotniczy Kraków: lata 2000- -2012; Port Lotniczy Katowice: lata 2007-2012 (stan zatrudnienia na: grudzień 2008 r., maj 2009 r., maj 2010 r., luty 2011 r., październik 2012 r.); Port Lotniczy Wrocław: lata 2008-2012; Port Lotniczy Szczecin - Goleniów: lata 2009-2012.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.