To nie kasa głównie decyduje o odejściu z firmy. Dlaczego i jak szukają pracy Polacy?

Brak perspektywy awansu, chęć samorealizacji oraz słabe warunki finansowe – takie powody zmiany pracy wskazują Polacy. W jaki sposób szukają nowego zajęcia?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

To nie kasa głównie decyduje o odejściu z firmy. Dlaczego i jak szukają pracy Polacy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 wrz 2014 12:03


- Sytuacja na rynku pracy poprawia się od początku roku – zgodnie z ostatnimi danymi GUS, w sierpniu br. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,5 proc. r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 0,7 proc. r/r. W związku z optymistycznymi danymi napływającymi z rynku, Polacy czują się coraz bardziej pewni o swoje zatrudnienie
i coraz więcej oczekują – mówi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service.

Czytaj też: Bierność czy aktywność? Na co stawiają menedżerowie, gdy szukają pracy

- I nie chodzi tutaj tylko o wysokość wynagrodzenia, którą jako przyczynę zmiany obecnego miejsca zatrudnienia zapytani przez nas Polacy wskazali dopiero na trzecim miejscu (49 proc. odpowiedzi). Z roku na rok coraz ważniejsze są powiązane ze sobą kwestie takie jak perspektywa awansu oraz samorealizacja, na które wskazało odpowiednio 59 proc. i 52 proc. ankietowanych. Obecnie pracownicy są coraz ambitniejsi i dbają o swój rozwój, ale też coraz bardziej świadomi i nie chcą poświęcać się pracy, która nie jest jednocześnie ich pasją – dodaje Hanczarek.Polacy stawiają na pracę po znajomości

Blisko trzy czwarte zapytanych Polaków zamierza poszukiwać pracy przez znajomych. - Z perspektywy pracodawcy taki kanał dotarcia do odpowiedniego pracownika ma dwie strony medalu. Niewątpliwą zaletą jest to, że najczęściej rekomendujemy osoby nieprzypadkowe, których kompetencje znamy i wierzymy, że poradzi sobie na nowym stanowisku pracy - podkreśla Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service. 

Czytaj też: HR-owcom bardziej zależy na rozwoju niż kasie?

- Z drugiej jednak strony, „praca po znajomości” nie kojarzy się dobrze i bardzo często jest utożsamiana z nepotyzmem lub wyświadczeniem komuś przysługi – dodaje Inglot.
 
Jako kolejne sposoby poszukiwania pracy respondenci wskazali przeglądanie prasowych i internetowych ogłoszeń (62 proc.) oraz samodzielne wysyłanie aplikacji do interesujących ich firm (60 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.