Te projekty badawcze PAIiIZ stworzą w Polsce 1800 miejsc pracy?

- Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych pracuje nad 15 projektami badawczo-rozwojowymi m.in. w sektorach motoryzacyjnym, lotniczym i chemicznym, które mogą stworzyć 1800 nowych miejsc pracy - powiedział szef Agencji Sławomir Majman.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Te projekty badawcze PAIiIZ stworzą w Polsce 1800 miejsc pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 gru 2014 15:25


Majman pytany przez PAP o wartość tych przedsięwzięć powiedział, że trudno jest ją określić. - To nie są inwestycje w maszyny, taśmy produkcyjne. To jest przede wszystkim inwestowanie w intelekt wybitnych specjalistów - podkreślił.

Szef Agencji poinformował PAP, że w ciągu ostatnich trzech lat PAIiIZ zakończyła z sukcesem ponad 40 projektów badawczo-rozwojowych o wartości ponad 151 mln euro. - Dały one pięć tysięcy miejsc pracy m.in. w przemyśle samochodowym, chemicznym, farmaceutycznym czy w elektronice - zaznaczył.

Czytaj też: PAIiIZ podsumował zagraniczne inwestycje w Polsce. Ile miejsc pracy powstało, a ile powstanie?

- Inwestycje badawczo-rozwojowe znalazły się na szczycie rankingu inwestycji zagranicznych w Polsce. Przyciągamy je m.in. dzięki świetnym wynikom makroekonomicznym, stabilności finansowej polskiej gospodarki, a przede wszystkim kadrom. Co dziesiąty student w Europie jest Polakiem, liczba przewodów doktorskich w naszym kraju jest jedną z najwyższych w Europie. Ciągle rośnie liczba studentów na kierunkach inżynieryjnych - dodał.

Czytaj też: Sławomir Majman: Kultura pracy i wydajność polskich pracowników przyciągają inwestorów

Firma konsultingowa Crido Taxand i PAIiIZ przygotowały czwartą edycję raportu "Rynek B+R+I w Polsce - wsparcie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej przedsiębiorstw". Jak mówiła w czwartek (11 grudnia) na konferencji prasowej Bogusława Mazurek z Działu Doradztwa Europejskiego w Crido Taxand, w nowej perspektywie UE będą premiowane projekty badawczo rozwojowe, ale nie wszystkie branże czy sektory będą mogły liczyć na równą pomoc z funduszy UE.

- Preferowane będą te, które wpisują się w tzw. Krajową Inteligentną Specjalizację - wyjaśniła.

Inteligentne specjalizacje to obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne gospodarki, w których nasz kraj ma szansę być liderem na międzynarodowych rynkach. Polska ma wykorzystywać swoje przewagi konkurencyjne i potencjał rozwojowy. Chodzi o pięć działów: zdrowie, biogospodarka rolno-spożywcza i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Każdy z nich ma kilka specjalizacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.