Tak wygląda zawodowy start młodych Polaków w Berlinie

O tym, jak wygląda praca w startupie i jak pracuje się młodym Polakom w stolicy Niemiec opowiada Justyna Dolecińska, Country Manager Poland, odpowiedzialna za pierwszą polską platformę zakupową ShopAlike.pl oraz Konrad Maruszewski, Co-Founder platformy mobilnej Cringle.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tak wygląda zawodowy start młodych Polaków w Berlinie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

5 lut 2014 13:37


Justyna odpowiada zarówno za rozwój platformy zakupowej, ale także za rekrutację studentów oraz absolwentów z Polski, chcących odbyć staż w międzynarodowej firmie zatrudniającej pracowników z piętnastu krajów Europy oraz Indii. Natomiast Konrad jest współtwórcą innowacyjnej aplikacji mobilnej, która została wybrana do programu Microsoft Ventures Accelerator.

Jak Waszym zdaniem, Polscy studenci i absolwenci wypadają na tle kolegów z innych krajów europejskich? Jak odnajdują się w międzynarodowym środowisku?

JD: Polacy są bardzo dobrze przygotowani merytorycznie, znają języki obce. Niestety to, czego im często brakuje, to praktyki. Na zagranicznych uczelniach standardem są obowiązkowe staże studenckie, które trwają od kilku miesięcy do roku akademickiego. W Polsce nie jest to jeszcze bardzo powszechne, dlatego polscy absolwenci mogą na starcie trochę odstawać od zagranicznych kolegów, ale różnice te szybko się niwelują.

KM: Szanse Polaków w Niemczech oceniam na tyle, na ile oni sami są gotowi z siebie dać. Niemcy to otwarty kraj ze świetnymi uniwersytetami, dobrym zapleczem infrastruktury i bardzo bogatą ofertą programów wspomagających młodych ludzi z pomysłami na przedsiębiorstwo, niezależnie od ich kraju pochodzenia. Możliwości są wielkie, a szanse równe dla wszystkich.

Czy zdobyte tutaj doświadczenie zawodowe, może zaowocować także w Polsce?

KM: To, co czyni miasta, takie jak Berlin czy Londyn, niezwykle atrakcyjnymi dla młodych ludzi z pomysłami, to nie tylko liczne technologiczne inkubatory, akceleratory czy powszechne biura coworkingowe, ale przede wszystkim możliwość wymiany doświadczeń z innymi młodymi ludźmi. To motywuje, inspiruje i ułatwia karierę i przyspiesza drogę do osiągnięcia obranego celu, także po powrocie do kraju.

JD: Z pewnością, zdobyte w Niemczech doświadczenie może pomóc w karierze w Polsce. Niemcy mają do wielu spraw bardziej pragmatyczne podejście i Polacy sporo mogą się od nich nauczyć. Myślę, że staż zagraniczny to również dobry wpis w CV i zagraniczne referencje. Polski pracodawca może zwrócić na to uwagę i to docenić.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.