Tak dobrze dawno nie było. Optymistyczna prognoza zatrudnienia dla Polski

Barometr Manpower "Perspektyw Zatrudnienia" dla I kwartału 2014 r. wskazuje na duży optymizm pracodawców w Polsce i najwyższą od dziewięciu kwartałów prognozę netto zatrudnienia +9 proc. To również najwyższy wynik wśród państw UE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tak dobrze dawno nie było. Optymistyczna prognoza zatrudnienia dla Polski

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

10 gru 2013 10:45


Spośród 756 badanych przez Manpower pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 13 proc. firm, 9 proc. zamierza redukować etaty, a 72 proc. nie planuje zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi +4 proc.

- Oznaki stopniowego ożywienia rynku pracy obserwujemy w badaniu ManpowerGroup już od kilku kwartałów, jednak takiego wzrostu optymizmu wśród przedsiębiorców w Polsce, jaki obserwujemy obecnie, nie było od ponad dwóch lat - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

- Pracodawcy, korzystając ze sprzyjającej koniunktury, coraz chętniej tworzą nowe miejsca pracy. Jednocześnie nauczeni doświadczeniem, że rynek pracy nieustannie się zmienia, coraz częściej wdrażają elastyczne formy zatrudnienia, a także outsourcing procesów i funkcji. Te coraz bardziej doceniane przez firmy w Polsce rozwiązania zwiększają efektywność przedsiębiorstw, co w dobie niezwykle konkurencyjnej gospodarki jest bardzo istotne. Spodziewamy się, że optymizm pracodawców będzie w najbliższym roku stopniowo rósł - dodaje Janas.

W I kwartale 2014 r., w ośmiu z 10 badanych sektorów, prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm widoczny jest w sektorze transportu, logistyki i komunikacji (+20 proc.) oraz w produkcji przemysłowej (+14 proc.).

Kolejne branże, które uzyskały wysoką prognozę netto zatrudnienia to restauracje i hotele (+12 proc.) oraz handel detaliczny i hurtowy (+11 proc.). Dodatnie wyniki odnotowano również dla sektorów budownictwo (+7 proc.), finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, usługi oraz rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo (+5 proc. dla obu), a także kopalnie, przemysł wydobywczy (+2 proc.).

Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów energetyka, gazownictwo, wodociągi (-9 proc.) oraz instytucje sektora publicznego (-2 proc.).

- Poprawa dynamiki rynku pracy odzwierciedla sytuację polskiej gospodarki, która jest w coraz lepszej kondycji. Prognozy zatrudnienia dla Polski, niemalże we wszystkich badanych w Barometrze Manpower branżach, w nadchodzących kwartale są zdecydowanie optymistyczne - stwierdza Iwona Janas.

-  Korzystny klimat wzmacnia też fakt, że Polska nadal pozostaje krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych. Przekłada się to na tworzenie nowych miejsc pracy, głównie w sektorach usług biznesowych, badawczo-rozwojowym a także spożywczym i motoryzacyjnym. Wszystko to sprawia, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów będzie wysokie - dodaje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.