Szukasz pracy? Uważaj, co udostępniasz na Facebooku czy Twitterze

0 0
Szukasz pracy? Uważaj, co udostępniasz na Facebooku czy Twitterze
Konto na Facebooku czy Twitterze nie musi utrudniać kandydatom znalezienia pracy, wręcz odwrotnie – może pomóc. Wszystko zależy od treści, które na nim zamieszczają Fot. Fotolia

Media społecznościowe to nie tylko narzędzia służące rozrywce i utrzymywaniu więzi towarzyskich. Rekruterzy wykorzystują je, by sprawdzić kandydatów. Z różnym skutkiem.

Z serwisów społecznościowych korzysta większość Polaków. Ułatwia to pracę rekruterów, którzy z łatwością mogą prześwietlić kandydatów w sieci. I to właśnie robią.

Rekruterzy wnikliwie sprawdzają profile

Z badania przeprowadzonego przez grupę Pracuj „HR-owca portret własny 2014” wynika, że 24 proc. rekruterów sprawdza profile kandydatów na portalach branżowych (LinkedIn, Goldenline, Profeo), a 36 proc. szuka informacji w sieci jedynie w niektórych przypadkach (np. dla potwierdzenia umiejętności rekrutowanej osoby).13 proc. ankietowanych twierdzi, że podczas rekrutacji sprawdza także portale o charakterze niebiznesowym, np. Facebook czy Twitter.

– Do CV wpisywane są informacje, które zawsze przedstawiają kandydatów w jak najlepszym świetle. Niestety nie zawsze są one prawdziwe – wyjaśnia Magdalena Pawłowska z HR24. – Rekruterzy sprawdzają profile kandydatów, ponieważ to, co tam znajdą, jest dla nich bardziej wiarygodne.

Firmy na podstawie zdjęć czy wpisów publikowanych w social media, oceniają osobowość kandydata, jego zainteresowania oraz wygląd. Kompromitujące filmy z imprezy czy półnagie zdjęcia z wakacji są odbierane negatywnie przez rekruterów.

Aż 46 proc. HR-owców, którzy wzięli udział w badaniu CareerBuilder, zrezygnowało z zatrudnienia danej osoby właśnie z tego powodu.

– Na niekorzyść kandydata podczas procesu rekrutacyjnego mogą wpływać nie tylko jego zdjęcia i posty, ale także znajomi oraz ich komentarze. Negatywne wypowiedzi pod adresem poprzedniego pracodawcy, niecenzuralne wpisy lub nachalne manifestowanie swoich poglądów, to wszystko może przekreślić szanse na zatrudnienie – ocenia Pawłowska.

Słowa Pawłowskiej potwierdzają wyniki badania CareerBuilder. 34 proc. HR-owców zwraca uwagę, w jaki sposób kandydat mówi o byłym pracodawcy i współpracownikach. Z kolei 29 proc. respondentów negatywnie ocenia osobę, która dyskryminuje innych ze względu na religię, rasę, płeć itd.

Dla 40 proc. HR-owców nie do przyjęcia są informacje o zażywaniu narkotyków czy piciu alkoholu. Słabe umiejętności komunikacyjne to element, który nie wpływa pozytywnie na opinię 30 proc. rekruterów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.