Szukam pracy, praca dla studenta: Jakich komeptencji szukają pracodawcy?

Znający języki obce, zmotywowany, odpowiedzialny oraz mający specjalistyczną wiedzę i znajomość branży – taki według pracodawców powinien być idealny absolwent uczelni wyższych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szukam pracy, praca dla studenta: Jakich komeptencji szukają pracodawcy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

9 kwi 2017 9:38


• Większość pracodawców wymaga od swoich pracowników albo kandydatów do pracy znajomości języków obcych.

• Istotne są również cechy osobowości i kompetencje miękkie.

• Zdaniem ekspertów sam fakt ukończenia studiów liczy się już coraz mniej.

Raport pt. "Oczekiwania pracodawców wobec absolwentów uczelni wyższych" opublikowało właśnie Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego. Badania przeprowadzono na przełomie 2015 i 2016 r. na podstawie ankiet. Wypełniło je 158 pracodawców z całej Polski, z których ostateczną próbę badawczą stanowiło 124.

- Z naszego raportu wynika, że większość pracodawców wymaga od swoich pracowników albo kandydatów do pracy znajomości języków obcych oraz pewnych umiejętności miękkich i cech osobowości. To m.in. motywowanie siebie oraz odpowiedzialność. Duże znaczenie mają też umiejętności i wiedza specjalistyczna oraz znajomość branży - powiedziała kierownik biura karier UŚ Agnieszka Dunaj.

Jej zdaniem wyniki raportu potwierdzają tendencje obserwowane przez badaczy w ostatnich latach. - Jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację sprzed dziesięciu lat, wtedy większe znaczenie miało to, że ktoś po prostu skończył studia, czyli liczył się sam poziom wykształcenia. Dzisiaj pracodawcy najczęściej poszukują kandydatów ze specyficzną wiedzą i umiejętnościami; nie wystarczy tylko ukończyć studiów - mówiła.

Poszukiwane kompetencje miękkie

Podkreśliła również, że w ostatnich latach w oczach pracodawców coraz bardziej zyskują pewne cechy osobowości i kompetencje miękkie - takie jak komunikatywność, umiejętność współpracy, odpowiedzialność, systematyczność, opanowanie czy odporność na stres.

"Wielu pracodawców potwierdza, że pewnych umiejętności twardych łatwiej się nauczyć np. na szkoleniach, natomiast z umiejętnościami miękkimi już nie jest tak łatwo; dlatego są one tak pożądane. Te kompetencje z pewnością będą ważne również w następnych latach. Widzimy też, że coraz istotniejsze są umiejętności techniczne związane np. z myśleniem analitycznym czy obsługą specjalistycznych programów komputerowych" - dodała.

Uczestnicy badania odpowiadali w ankiecie na pytania dotyczące m.in. aspektów związanych ze sposobami rekrutacji, pożądanymi umiejętnościami, kompetencjami i cechami związanymi z osobowością kandydata - z podziałem na siedem grup kierunków wykładanych na uczelniach wyższych. To kierunki administracyjno-prawne, ekonomiczne, społeczne, ścisłe, humanistyczne, biologiczno-przyrodnicze i artystyczne.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

rafał 2017-05-18 11:40:54

Ja jako studenciak dorabiałem sobie naprawdę w wielu miejscach – a to korki, a to jakieś staże i praktyki, wypełniałem nawet ankiety online przez epanel.pl. Muszę wam powiedzieć, że bardzo dobrze wspominam te czasy, bo nauczyłem się samodzielności i utrzymywałem się w pełni samodzielnie :p

przybysz 2017-04-12 15:31:55

Hmm to właściwe jest zadanie pytania: "Czego nie wymagają pracodawcy?". Bo w tym czego wymagają jest zawarte wszystko, tylko to zdziwienie na rozmowach jak przychodzi do płacy i migowanie "że szybka ścieżka wzrostu wynagrodzeń itp." bo kandydat po studiach z takimi kompetencjami to poniżej średniej nie zejdzie.

oro 2017-04-12 11:35:44

dla każdego coś innego. Mój ziomek zrezygnował z korpo zeby mieć wolny łeb po pracy.