Szefowie, których powinieneś unikać

Jaka jest najczęstsza przyczyna problemów i stresu w pracy? Dla 75 proc. pracowników jest nim zły szef. Warto zatem na rozmowie kwalifikacyjnej zwrócić uwagę na to, jak prezentuje się przyszły pracodawca. W znacznym stopniu to od niego zależy, jak będziesz czuł się w swojej nowej pracy. Jakich szefów unikać? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szefowie, których powinieneś unikać

PODZIEL SIĘ


Autor: Grupa JOBS.pl S.A.

16 mar 2015 10:05


Szef bez doświadczenia i wiedzy

Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej zauważysz, że Twój szef nie rozumie czym się zajmujesz, to nie jest najlepszy znak.

Istnieją dwie kategorie tego typu szefów: jedni to narzucający się szefowie bez wiedzy. Ich porady, nakazy i zakazy, dotyczące dziedziny na której się nie znają, mogą być co najmniej męczące. Jeśli pracownik rozliczany jest z efektów pracy, a musi wykonywać zadania, poprzez które tych efektów nie osiągnie, to jest to dla niego doświadczenie demoralizujące.

Może zdarzyć się również przełożony, który nie zna się na rzeczy, ale jest wyrozumiały i pozwala się wykazać, nie wchodząc w wykonywane przez pracownika zadania, dopóki są wykonywane dobrze i przynoszą pożądany efekt.

Lekceważący szef

Pracodawca spóźnia się na rozmowę kwalifikacyjną? Kiedy odpowiadasz na jego pytania, nie wydaje się być zainteresowany i w między czasie zajmuje się czymś innym? To nie jest szef, na którym będzie można polegać.

Całkiem możliwe, że w pracy będziesz niewidzialny i nie będziesz miał z kim się skonsultować w ważnych kwestiach. W przyszłości przełożony może nie liczyć się z twoim zdaniem i tylko swoje problemy uważać za najważniejsze. Praca z takim szefem będzie jak samotna walka z przeciwnościami.

Stresujący Szef

Podczas rozmowy zauważyłeś, że gdy do pokoju wchodzi szef, podwładni zmieniają swoje zachowanie? Z pewnością w pracy istnieje jakiś nierozwiązany konflikt lub po prostu pracodawca jest nieprzyjemnym człowiekiem, który zniechęca do kontaktu - o czym z pewnością przekonasz się na własnej skórze.

Uważaj, bo w takiej firmie ciężko będzie czuć się swobodnie i pozwolić sobie na kreatywność, a kontakt z szefem będzie działał jeszcze bardziej stresująco, co może doprowadzić do spadku pewności siebie. Praca z takim pracodawcą nie jest dobrą decyzją dla przyszłej kariery.

Narzekający szef

Przychodzisz na rozmowę kwalifikacyjną i pierwsze co słyszysz od pracodawcy to narzekanie na dotychczasowych pracowników i obwinianie ich za popełnione błędy? Bardzo prawdopodobne, że również i ty wcześniej czy później zostaniesz włączony do tego grona.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.