Szczurek: Bezrobocie na koniec 2015 r. wyniesie 11,8 proc.

Wraz z poprawą koniunktury gospodarczej oczekujemy systematycznego zmniejszania się bezrobocia; szacujemy, że stopa bezrobocia rejestrowanego spadnie do poziomu 12,5 proc. na koniec 2014 r. i 11,8 na koniec 2015 r. - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szczurek: Bezrobocie na koniec 2015 r. wyniesie 11,8 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 paź 2014 12:22


Minister ocenił w środę w Sejmie, że 12,5 proc. bezrobocia na koniec tego roku to "bardzo konserwatywna prognoza i jest spora szansa, że ten wynik będzie lepszy".

Jak dodał, zmiany w stopie bezrobocia są konsekwencją zmian w popycie na pracę. "Nie chodzi o wyjeżdżanie bezrobotnych z Polski, nie chodzi o zniechęcenie do poszukiwania pracy, ale (o) wzrost ilości pracujących w gospodarce narodowej" - podkreślił.

Czytaj też: Jankowiak: bezrobocie na koniec tego roku na poziomie 12,6 - 12,7 proc.

W ocenie Szczurka do poprawy sytuacji gospodarstw domowych przyczyniać się będzie także dalszy systematyczny wzrost przeciętnego realnego wynagrodzenia.

Temu wzrostowi, jak powiedział szef resortu finansów, sprzyja bardzo niska inflacja. "W tym roku średnioroczna inflacja będzie bliska zeru; w porównaniu do 0,9 proc. w roku ubiegłym, co i tak było niskim wynikiem" - dodał.

Czytaj też: Bezrobocie w UE wśród nowych wyzwań Donalda Tuska

Szczurek zapowiedział, że w przyszłym roku oczekiwana jest także bardzo ograniczona presja inflacyjna na poziomie 1,2 proc. przeciętnego wzrostu cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.