Szansa na miejsca pracy w podstrefie w podlaskim

4,7 mln zł z UE otrzyma gmina Łapy (Podlaskie) na przygotowanie kolejnych terenów pod inwestycje. Nowe tereny będą stanowić uzupełnienie oferty już istniejącej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szansa na miejsca pracy w podstrefie w podlaskim

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 wrz 2014 10:20


Miasto Łapy już wcześniej korzystało z dotacji z UE na uzbrojenie terenów dla inwestorów. Przygotowano 12 ha gruntów, na których w 2011 r. powstała podstrefa tarnobrzeskiej strefy (8,4 mln zł dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego).

W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż gruntów w podstrefie. Pierwszy inwestor (branża poligraficzna) nabył ziemię kilka miesięcy temu i buduje zakład. Ma zatrudnić 20 osób i zainwestować 16 mln zł.

Wszystko ma służyć rozwojowi miasta, które boryka się ze sporymi problemami ekonomicznymi i społecznymi po upadku kilka lat temu dwóch kluczowych pracodawców: Cukrowni Łapy oraz Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK). Cukrownia została zamknięta na skutek unijnej reformy rynku cukru, ZNTK natomiast straciły głównego zleceniodawcę remontów wagonów. Pracę w obu firmach straciło około tysiąca osób.

Uzbrojenie kolejnej działki - tym razem na terenie byłych ZNTK(wartość inwestycji to 5,3 mln zł) - ma jeszcze bardziej uatrakcyjnić ofertę inwestycyjną Łap. Jak powiedział PAP burmistrz Łap Wiktor Brzosko, działka ma powierzchnię 0,3 ha. Gmina ma też inne działki w tej okolicy, dlatego doprowadzenie tam dróg dojazdowych to również inwestycja ważna na przyszłość.

Większość pieniędzy z najnowszego projektu gminy Łapy będzie przeznaczona głównie na drogi dojazdowe - wyjaśniła Barbara Likowska-Matys z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

"Grunt ten jest atrakcyjnie położony i można go połączyć z siecią dróg wojewódzkich, stąd duża szansa na znalezienie inwestorów" - dodała Likowska-Matys. Do tego powstanie potrzebna infrastruktura techniczna: przyłącza wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa. Ma to kosztować 5,3 mln zł. Magdalena Perkowska-Szymanowicz z urzędu miejskiego w Łapach poinformowała, że gmina jest już w trakcie przetargu na wyłonienie firmy, która przygotuje teren.

"Gminie Łapy zależy na powstawaniu nowych firm, które będą tworzyć miejsca pracy, więc podejmuje działania mające na celu tworzenie dogodnych warunków do inwestowania. Terenem interesują się potencjalni inwestorzy" - podkreśla Perkowska-Szymanowicz. Trwa również przetarg na wyłonienie inspektora nadzoru nad inwestycją. Działka na terenie byłego ZNTK ma być gotowa do końca 2015 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.