wnp.pl

Symboliczny wzrost na rynku pracy

0 0
Symboliczny wzrost na rynku pracy

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zaczęło rosnąc rok do roku. To wzrost ledwie symboliczny, ale pierwszy od półtora roku. To dobry znak - twierdzą ekonomiści.

W listopadzie przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,1 proc w ujęciu rocznym – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Przekładając na konkretne liczby oznacza to, że polskie firmy zatrudniające powyżej 9 osób (bo tylko takie monitoruje GUS) zatrudniały w listopadzie o ok. 3,6 tys. osób niż rok wcześniej. W stosunku do października liczba zatrudnionych wzrosła zaledwie o 900 osób. To niewiele, ale cieszy przełamanie złej passy.

- Tempo wzrostu jest wprawdzie niewielkie, ale jednocześnie ma wymiar symboliczny. Ostatni raz przeciętne zatrudnienie w firmach rosło w relacji rocznej w czerwcu 2012 r. W drugiej połowie ubiegłego roku roczna dynamika przeciętnego zatrudnienia stanęła w miejscu, a od listopada 2012 r. pogrążyła się w systematycznych spadkach. Szczęśliwie od maja br. przeciętna liczba zatrudnionych zaczęła powoli piąć się w górę: od maja notujemy wzrost przeciętnego zatrudnienia w relacji miesięcznej – przypomina Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

Aby nie popadać w przesadny optymizm warto przypomnieć, że w październiku liczba osób w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 tys. osób czyli ponad pięciokrotnie więcej niż w listopadzie. - Silne wyhamowanie wzrostu zatrudnienia jest naszym zdaniem przejściowe, na co wskazują wyprzedzające wskaźniki koniunktury sygnalizujące wzrost popytu na pracę (PMI) – uspokaja Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

- Naszym zdaniem w grudniu roczna dynamika przeciętnego zatrudnienia wzrośnie do ok. 0,5 proc. To odreagowanie w końcówce roku nie zmieni jednak obrazu całego br., w którym - według naszych szacunków - przeciętne zatrudnienie obniży się o 0,5 proc. Kolejny rok powinien być jednak lepszy. Wstępnie szacujemy, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec br. wyniesie 13,5 proc., z kolei na koniec 2014r. obniży się do 13,0 proc. Nie wykluczamy jednak tego, że w grudniu 2014 r. bezrobocie spadnie symbolicznie poniżej tego poziomu – dodaje Wiktor Wojciechowski.

Skąd ten optymizm? - Do utrzymującego się wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw przyczyniają się zarówno czynniki cykliczne, jak i strukturalne. Do pierwszej grupy zaliczyć można umiarkowane ożywienie popytu krajowego i utrzymującą się poprawę koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski, oddziałującą w kierunku wzrost popytu na polski eksport – ocenia Borowski, dodając jednak, że obserwowaną tendencję odpowiada również dość dynamiczny wzrost zatrudnienia w jednej z branż – gospodarki odpadami, co jest związane z wejściem w życie ustawy śmieciowej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.