Świętokrzyskie: więcej pieniędzy na aktywizację bezrobotnych w 2016 r.

0 0
Świętokrzyskie: więcej pieniędzy na aktywizację bezrobotnych w 2016 r.
W przyszłym roku w regionie realizowany będzie również specjalny program dedykowany bezrobotnym powyżej 50 roku życia (Fot. Flickr/Jeff Belmonte/Lic. CC by)

Ponad 161 mln zł otrzyma w 2016 r. województwo świętokrzyskie z Funduszu Pracy na realizację programów aktywizacji zawodowej bezrobotnych. To o 17,5 mln zł więcej niż obecnie – poinformował w piątek (11 grudnia) Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Środki zostaną przekazane samorządom powiatowym, a te poprzez Powiatowe Urzędy Pracy przeznaczą je na realizację dla bezrobotnych m.in. staży, prac interwencyjnych, robót publicznych, szkoleń zawodowych, dotacji dla zakładających własną działalność gospodarczą, a dla pracodawców - refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy.

„Z funduszu będą finansowane także nowe formy wsparcia wprowadzone w 2014 roku nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia. Przykładowo - bony stażowe i szkoleniowe, bony na zatrudnienie i na zasiedlenie czy refundacja wynagrodzeń dla osób po pięćdziesiątce” - dodał Lulek.

4 grudnia resort pracy przyznał dla woj. świętokrzyskiego środki z przyszłorocznego Funduszu Pracy na realizację programów aktywizacji zawodowej – to dokładnie 161 mln 150 tys. 600 zł. Kilka dni temu zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyjął zaproponowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach podział pieniędzy dla powiatowych urzędów pracy. Marszałek województwa wystąpił już do ministra o przekazanie stosownych decyzji poszczególnych powiatom.

„Powiaty borykające się z największymi problemami na lokalnych rynkach pracy otrzymały więcej pieniędzy na pomoc bezrobotnym, niż było to w 2015 roku. Przykładowo - ponad cztery miliony złotych więcej przyznano Miejskiemu Urzędowi Pracy w Kielcach i Powiatowemu Urzędowi Pracy w Skarżysku-Kamiennej. Ponad dwa miliony zł więcej otrzymał pośredniak w Ostrowcu Świętokrzyskim a 1,6 mln więcej - w Starachowicach. Po półtora miliona złotych więcej dostały powiatowe urzędy pracy w Końskich i Kielcach” - wyliczył Lulek.

Powiaty skarżyski, ostrowiecki i konecki, a także powiat ziemski kielecki charakteryzują się jednymi z najwyższych wskaźników bezrobocia w województwie.

W przyznanej regionowi kwocie, zarezerwowano środki na realizację przez powiatowe pośredniaki projektów w tzw. trybie pozakonkursowym programów unijnych.

42,2 mln zł będzie przeznaczone na projekty Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, dedykowanego bezrobotnym do 29 roku życia. Każda młoda osoba w ciągu czterech miesięcy od momentu rejestracji w PUP ma mieć zaproponowaną adekwatną do swoich potrzeb i predyspozycji formę wsparcia. Oferta może dotyczyć zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. Oferty pracy przedstawiane uczestnikom, muszą być wysokiej jakości i spełniać określone warunki, dotyczące m.in. okresu zatrudnienia i wysokości pensji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.