Światowy Dzień Walki z Bezrobociem: Co drugi bezrobotny jest długotrwale wykluczony z rynku pracy

0 0
Światowy Dzień Walki z Bezrobociem: Co drugi bezrobotny jest długotrwale wykluczony z rynku pracy
(Fot. Pixabay)

• W poniedziałek 11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Bezrobociem.
• Bezrobocie w Polsce sukcesywnie spada, rośnie zatrudnienie, a wskaźniki makroekonomiczne napawają optymizmem.
• Nadal jednak 899 tysięcy dzisiejszych bezrobotnych to osoby pozostające bez pracy dłużej niż 12 miesięcy.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mamy do czynienia ze stałym spadkiem stopy bezrobocia w Polsce. W styczniu ubiegłego roku bezrobocie w kraju wynosiło 11,9 proc., w połowie roku spadło do 10,2 proc., aby w grudniu osiągnąć wartość 9,8 proc.

- Z tak dobrą sytuacją na rynku pracy nie mieliśmy do czynienia od 25 lat. Z najnowszych prognoz Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w bezrobocie w marcu osiągnęło poziom 10 proc., a przed nami okres wiosenny i letni, w których notowane jest największe w ciągu roku zapotrzebowanie na pracę. Jednocześnie bardzo dobra koniunktura gospodarcza, wzrost gospodarczy na poziomie 3,9 proc., rosnący eksport i konsumpcja powodują, że pracodawcy zwiększają zatrudnienie. Przedsiębiorcy coraz częściej borykają się niedoborami kadrowymi. W wielu miejscach w Polsce musimy dowozić pracowników z sąsiednich powiatów, a nawet województw po 100 - 150 km – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Czytaj też: Janina Mironowicz z WUP o zaskakująco wysokim bezrobociu w Białymstoku

Mimo trwale poprawiającej się sytuacji, nadal jednym z najgroźniejszych zjawisk występujących na polskim rynku pracy jest długie, ponad 12 miesięczne pozostawanie bez pracy. Obecnie 899 tys. bezrobotnych to osoby długotrwale wyłączone z rynku pracy, co stanowi 54 proc. ogółu bezrobotnych. Najwięcej osób wykluczonych z rynku pracy jest w województwach: mazowieckim, podlaskim i podkarpackim.

Pomoc dla długotrwale bezrobotnych

- Wobec kurczenia się kapitału ludzkiego, w wyniku zmian demograficznych i masowej emigracji zarobkowej, walka z długotrwałym bezrobociem staje się w Polsce kluczowym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, że aktywizacja to coś więcej niż przywrócenie na rynek pracy, to trwała zmiana w życiu, która powinna się kończyć przynajmniej sześciomiesięcznym zatrudnieniem – mówi Grzegorz Tokarski, wiceprezes Krajowego Centrum Pracy.

Czytaj też: BIEC: Bezrobocie dalej będzie spadać. Mniej zwolnień grupowych i więcej ofert pracy

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • wystarczy zmienić chore przepisy, ktore wykluczają z rynku pracy tak naprawdę osoby po 30-tce. Takie osoby nie mają praktycznie zadnych szans na rynku pracy z uwagi na wszechobecną dyskryminację na tle wiekowym i płciowym. Kobiety są w lepszej sytuacji bo glownie one znajdują zatrudnienie, mezczyzni sa dyskryminowani, oraz osoby do 25 r.ż. maks do 29 r.ż bo po 30-tce nie mają czego szukać.... Wszelkie formy aktywizacji ze strony urzędów pracy obligują wyłącznie osoby do 30 roku życia.... Nie wiem jak w innych miastach to wygląda ale w moim wlasnie tak. Osobom po 30-tce pozostaje tylko kupic sobie trumnę wraz z kwaterą na cmentarzu i polozyc sie bo są już "za starzy" na rynku pracy. Takie rzeczy to tylko w tym chorym kraju nad Wisłą

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.