Świat potrzebuje ponad pół miliona nowych pilotów

0 0
Świat potrzebuje ponad pół miliona nowych pilotów

Przewoźnicy już narzekają na brak wyspecjalizowanych inżynierów lotnictwa, tymczasem zapotrzebowanie na pilotów szybuje w górę. Czy lotnictwo czeka zatem twarde lądowanie?

Według danych Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do 2020 roku w branży lotniczej w Europie będzie potrzebnych ok. 20 tys. specjalistów. Poszukiwani są głównie inżynierowie i licencjonowani mechanicy lotniczy. W drugiej kolejności – piloci, kontrolerzy ruchu lotniczego i obsługa lotnisk.

 Czytaj też: Szkoła w Elblągu będzie kształcić przyszłych pilotów

Z kolei amerykański producent samolotów – Boeing wyliczył, że przez 20 najbliższych lat na świecie będzie praca dla 533 tys. nowych pilotów (po 27 tys. osób każdego roku) i 584 tys. mechaników.

Największe zapotrzebowanie jest na rynku azjatyckim (216 tys. pilotów). W drugiej kolejności personelu lotniczego brakuje w Europie (94 tys. pilotów). Na trzecim miejscu pod względem zapotrzebowania na pracowników w raporcie „Prognoza rynku pilotów i techników” znajduje się Ameryka Północna (88 tys. osób).

Młodzi nadal lgną do zawodu pilota

– Rynek światowy ciągle się rozwija. W tej chwili mamy ok. 55 tys. samolotów lotnictwa cywilnego. Pilot nadal jest zawodem przyszłości, bo dotychczas nie wymyślono szybszego środka transportu niż samolot i raczej nie zmieni się w to w najbliższych 50 latach – ocenia Piotr Rutkowski z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, gdzie niedawno powstał Bydgoski Klaster Lotniczy (planowana jest m.in. współpraca z Boeingiem na rynku lotnictwa cywilnego).

Czytaj też: Powstał pierwszy w Polsce certyfikowany ośrodek kształcenia pilotów dronów

Jarosław Kozuba, pilot z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie podkreśla z kolei, że coraz więcej młodych osób jest zainteresowanych szkoleniem i kształceniem się pod kątem branży lotniczej.

– Mówiąc o specjalnościach lotniczych, mam na myśli zarówno te związane z działalnością operacyjną lotnictwa, tj. pilotaż, mechanika lotnicza, zarządzanie ruchem lotniczym, jak również te związane z konstruowaniem i produkcją sprzętu lotniczego czy też z zabezpieczeniem działalności lotniczej na i w rejonie lotnisk – wyjaśnia Kozuba.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.