Świat czeka boom odchodzących pracowników

Jeszcze w tym roku liczba pracowników decydujących się szukać nowego pracodawcy ma dotyczyć 167,1 mln osób, a za cztery lata – nawet 198 milionów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Świat czeka boom odchodzących pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 lip 2014 9:17


Jak wynika z badania „Przygotowania do rezygnacji" przeprowadzonego przez Hay Group we współpracy z ośrodkiem badań gospodarki i biznesu – Centre for Economics and Business Research (Cebr), poprawiająca się sytuacja na rynku pracy i wzrost gospodarczy stwarzają talentom coraz lepsze warunki do zmiany pracodawcy.

Zgodnie z przewidywaniami, pracownicy gospodarek wschodzących będą jednymi z pierwszych, którzy zdecydują się opuścić swoich pracodawców. Organizacje w regionie Azji i Pacyfiku odczują najwyższe wzrosty rotacji pracowników w skali świata – w latach 2012-2018 wzrośnie ona z 21,6 proc. do 25,5 proc., czyli prawie o jedną piątą.

Pracownicy z Europy będą podejmowali decyzje o odejściu najpóźniej. W ich przypadku wzrost rotacji nastąpi w 2016 roku, kiedy to wyniesie ona 19,5 proc. Nieco później nastąpi to w krajach południowej Europy, np. we Włoszech – ok. 2018 r.

– W miarę powrotu gospodarki do dobrej formy, gdy rynek pracy staje się stabilniejszy, na całym świecie niezadowoleni pracownicy będą podwyższać ryzyko utraty zasobów ludzkich – przestrzega Agnieszka Milewczyk, dyrektor zarządzająca Hay Group Polska.

Jeszcze w tym roku liczba pracowników decydujących się szukać nowego pracodawcy ma dotyczyć 167,1 mln osób, a za cztery lata nawet 198 milionów.

– Przyszedł czas, aby organizacje zrozumiały, jaka jest ich obecna sytuacja, i wykorzystały swoje możliwości, aby zatrzymać pracowników w firmie – dodaje.

Jak mogą to osiągnąć?

Badanie dowodzi, że zaufanie do kierownictwa, możliwość rozwoju kariery, autonomia, wspierające środowisko pracy oraz odpowiednie wynagrodzenie są jednymi z najważniejszych czynników budujących zaangażowanie i lojalność pracowników.

Pracownicy, którzy planują zostać w firmie przez okres dłuższy niż dwa lata, oceniają swoich pracodawców o ponad 20 punktów procentowych korzystniej w zakresie tych pięciu czynników niż pracownicy, którzy planują odejść z firmy w tym okresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.