Studenci sprawdzają pracodawców. Nie chcą parzyć kawy podczas stażu

Poszukując staży i praktyk prawie 40 proc. studentów uwzględnia informacje o certyfikatach i nagrodach uzyskiwanych przez firmy w tym zakresie – wynika z badania przeprowadzonego przez PSZK.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studenci sprawdzają pracodawców. Nie chcą parzyć kawy podczas stażu

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 sty 2015 15:20


Przeprowadzone w czerwcu 2014 r. badanie Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami potwierdza rosnącą świadomość studentów w zakresie rzetelnej edukacji praktycznej, ale i większe zainteresowanie pracodawców weryfikacją swojej oferty stażowej.

Aby ułatwić młodym ludziom sprawne wejście na rynek pracy, PSZK od roku przeprowadza audyt programów staży i praktyk oferowanych przez firmy. W procesie audytu badana jest zgodność danego stażu bądź praktyki z założeniami Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk, czyli zbioru norm regulujących standardy realizowania wysokich jakościowo programów.

Czytaj też: Pamiętacie stażystę Krzysia ze spotów PSZK? Jego los gwałtownie się odmienił...

- Badanie jakości staży i praktyk ma na celu wyróżnienie Znakiem Jakości tych organizacji, które zapewniają młodym ludziom rzetelne kształcenie zawodowe, a tym samym, udane pierwsze kroki na drodze kariery. Tym bardziej, że młode pokolenie podchodzi do poszukiwania staży i praktyk coraz bardziej świadomie, co pokazują wyniki zrealizowanego przez nas badania opinii studentów - mówi Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Czytaj też: Praca za darmo, wyzysk, parzenie kawy, nuda. Z tym staże kojarzą się studentom

- Mimo złożoności procesu, coraz więcej firm decyduje się na przystąpienie do programu. Do grona organizacji, które pozytywnie przeszły badanie audytowe dołączyły w ostatnim czasie: Allianz Polska, Bank BPH, Bonduelle Polska, Corning Optical Communications Polska, Instytut Lotnictwa/ GE Company Polska, Veolia Support Services: Center of Excellence SAP. Trwają audyty kolejnych programów staży i praktyk – dodaje szef PSZK.

Podczas audytu PSZK szczegółowo bada wszystkie zawarte w Ramach obszary, z których powinien składać się staż wysokiej jakości, m.in.: walor edukacyjny, umowa, wynagrodzenie, czy mentoring. Równie istotne są wywiady przeprowadzane zarówno z pracownikami działu personalnego, kadrą menedżerską, jak i praktykantami i stażystami.

– Proces audytu jest czasochłonny i wymaga sporego zaangażowania ze strony firmy. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi swoich oczekiwań wobec pracodawców, Znak Jakości ułatwia przyciąganie do firmy najlepszych kandydatów – komentuje Gabriela Wróbel, HR Business Partner w firmie Veolia Support Services – jednej z organizacji, które pozytywnie zakończyły badanie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.