Studenci Politechniki: Doświadczenie ważniejsze niż wykształcenie

0 0

Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej niemal połowa badanych od początku pierwszego roku studiów zdobywa doświadczenie zawodowe.

Zdaniem studentów nic tak nie zwiększa ich szans na rynku pracy jak doświadczenie zawodowe (36 proc.). Odgrywa ono nawet większą rolę niż wykształcenie kierunkowe (bywa decydujące wg 22 proc. respondentów).

– Dyplom ukończenia studiów nie gwarantuje zdobycia pożądanego stanowiska. Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów. Studenci rozumieją te potrzeby i inwestują swój czas w samodzielną naukę najnowszych technologii, z obawy przed pozostaniem w tyle – mówi Michał Misiak, dyrektor IT Focus Telecom Polska.

Tylko 3 proc. badanych twierdzi, że rekomendacje innych mogą pomóc im w znalezieniu pracy, a tylko 1 proc. uważa, że będą im do tego potrzebne języki obce. Studenci Politechniki to również optymiści – prawie trzy czwarte ankietowanych nie spodziewa się trudności w znalezieniu pracy w branży IT, a ponad połowa z nich oczekuje na starcie wynagrodzenia między 2 a 2,5 tys. zł netto.

Tylko 13 proc. byłoby zadowolonych z otrzymywania takiej samej kwoty po roku pracy. Wśród stanowisk największym zainteresowaniem cieszy się programista (22 proc.), architekt aplikacji i specjalista ds. baz danych (po 15 proc).

– Rynek nie narzeka na brak specjalistów z dziedzin takich jak software czy programowanie. Tendencją wyznaczającą kierunek rozwoju rynku pracy jest zapotrzebowanie na specjalistów do zarządzania projektami IT, obsługi zewnętrznych aplikacji czy helpdesku. Wysoka pozycja architekta aplikacji w tym zestawieniu pokazuje, że studenci stają się coraz bardziej świadomi potrzeb rynku – mówi Misiak.

W pracy najbardziej doceniana jest elastyczność, wynagrodzenie, dobra atmosfera, a także możliwość pracy nad innowacyjnymi technologiami. Co ciekawe, duża część żaków preferuje pracę w trybie stacjonarnym i nie wyraża chęci opuszczenia miejsca zamieszkania, nawet za wyższe o połowę wynagrodzenie – takiego wyboru dokonałaby zaledwie jedna czwarta badanych.

– Zmienia się sposób myślenia o pracy – dostrzega Misiak. – Ludzie coraz częściej mocno związują się z miejscem, w którym pracują. Dodatkowo rosnące z roku na rok wynagrodzenia w IT sprawiają, że pobudki czysto finansowe nie są już wystarczające do podjęcia takiego kroku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.