Stopa bezrobocia w Polsce będzie nadal spadać

0 0
Stopa bezrobocia w Polsce będzie nadal spadać
Prognozy dotyczące stopy bezrobocia na koniec 2016 r. należą do optymistycznych. /fot. pixabay

W 2015 roku odnotowaliśmy w Polsce niskie bezrobocie. Przełom nastąpił we wrześniu, kiedy stopa bezrobocia spadła poniżej 10 proc. i wyniosła 9,9 proc. – tak dobrze nie było od 2008 r. Potem było zresztą tylko lepiej – w listopadzie GUS odnotował bezrobocie na poziomie 9,6 proc. Pytanie czy ten trend się utrzyma, a końcówka przyszłego roku będzie równie dobra.

– Bezrobocie nadal będzie spadać i pod koniec 2016 r. wyniesie 9,7 proc. – uważa Paweł Szałamacha, minister finansów. Prognoza ta zakłada zatem utrzymanie aktualnego trendu w najbliższym roku. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że bezrobocie będzie jeszcze niższe.

–  Według naszych prognoz, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2016 r. spadnie do 9,1 proc. – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service. Zaznacza, że trend spadku bezrobocia w Polsce będzie się utrzymywał, ale jego dynamika będzie nieco wolniejsza niż w mijającym roku.

– Za poprawę będą odpowiadały inwestycje przedsiębiorstw, oczekiwany wzrost popytu krajowego i zagranicznego, spadek stóp procentowych, a także prognozowany przez rząd wzrost PKB w wysokości 3,8 proc. Z drugiej strony nie widzimy już tak dużych zasobów kadrowych na rynku pracy, aby bezrobocie spadało w tym samym tempie, co w ostatnich miesiącach – wyjaśnia.

Jak zauważa Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca w Grant Thornton, jednocześnie mamy na rynku pracy do czynienia z praktycznie zerową dynamiką liczby pracujących.

– Wynika to z takich czynników jak: wzrost wydajności pracy, problemy z dopasowaniem wymagań pracodawców i kwalifikacji pracowników, wydłużający się czas potrzebny firmom na znalezienie pracowników oraz spadek liczby osób aktywnych zawodowo, związany z kontynuacją niekorzystnych trendów demograficznych (migracja, zmniejszanie liczebności roczników, które wchodzą na rynek pracy) – wyjaśnia. W jej opinii stopa bezrobocia utrzymuje trend zniżkowy i byłoby bardzo dobrze, gdyby na koniec 2016 r. udało się osiągnąć prognozowany przez NBP wskaźnik 6,8 proc.

Z optymizmem patrzy w przyszłość również Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan. Według niego, przy utrzymaniu obecnych tendencji mamy szansę na zamknięcie wskaźnika bezrobocia rejestrowanego pod koniec 2016 r. na poziomie poniżej 9 proc. Podkreśla jednak, że jest wiele czynników – być może dziś jeszcze nie do przewidzenia – które mogą ten wynik zmienić.

Justyna Piesiewicz, prezes IACL, wśród nich wskazuje działania polityczne. – Trudno przewidzieć, jakie będzie bezrobocie na koniec przyszłego roku, ze względu na to, że nie wiadomo, jaki wpływ na rynek będą miały działania obecnego rządu – mówi. – Jeżeli wycofają się inwestorzy, spadnie zaufanie do Polski, to poziom bezrobocia może być bardzo wysoki – podkreśla.

Z kolei jak zwraca uwagę Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, warto pamiętać, że stopa bezrobocia może wynikać z prostych zabiegów statystycznych. – Bezrobocie można bowiem ograniczać na dwa sposoby: tworząc nowe miejsca pracy albo tworząc przepisy pozwalające wykreślać bezrobotnych z oficjalnych rejestrów – mówi.  – Tak było w 2015 roku, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych malała, ale rosła liczba nieaktywnych zawodowo, w tym niezarejestrowanych bezrobotnych, zniechęconych bezskutecznością poszukiwania pracy – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.