Staże, praktyki: Dla firm to tańszy odpowiednik rekrutacji

0 0
Staże, praktyki: Dla firm to tańszy odpowiednik rekrutacji
- Coraz częściej pracodawcy traktują staż lub praktykę jako okres próbny przed właściwym zatrudnieniem - uważa Anna Kosińska z Uczelni Łazarskiego. (fot. mat.pras.)

• Z danych Pracuj.pl wynika, że ośmiu na dziesięciu studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo.
• Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademickiego, ale również w okresie wakacyjnym.
• Podczas stażu pracodawcy powinni powierzać młodym i ambitnym ludziom projekty, które wymagają od nich podejmowania samodzielnych decyzji i stanowią dla nich realne wyzwanie.

Większość pracodawców ceni sobie wśród studentów wiedzę, umiejętności i doświadczenia nabywane poza murami uczelni. Oczekują nie tylko wiedzy teoretycznej, ale też praktycznej znajomości wybranych zagadnień. Podczas stażu pracodawcy powinni powierzać młodym i ambitnym ludziom projekty, które wymagają od nich podejmowania samodzielnych decyzji i stanowią dla nich realne wyzwanie.

- Zdobywanie doświadczenia już podczas studiów jest niezwykle ważnym elementem kształtowania dalszej ścieżki zawodowej. Nasi studenci budują swoją przewagę konkurencyjną na rynku pracy m.in. poprzez udział w praktykach studenckich i licznych stażach. Duży odsetek naszych praktykantów i stażystów otrzymuje propozycje dalszego zatrudnienia - mówi Anna Kosińska, kierownik działu praktyk i karier Uczelni Łazarskiego.

Staż? Ale jaki

Studenci decydując się na staż stają przed dylematem czy podjąć praktykę zgodną z kierunkiem studiów czy może wręcz przeciwnie, spróbować zdobyć doświadczenie z innych obszarów.

- Obydwie ścieżki są dobrym kierunkiem. Zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce pozwala zweryfikować czy wybrany kierunek kształcenia jest właściwy i czy odpowiada osobistym predyspozycjom. Z drugiej strony odbycie stażu w obszarze nie związanym ściśle z wykształceniem pozwala rozwinąć horyzonty i sprawdzić jaka dziedzina byłaby bardziej satysfakcjonująca w aspekcie dalszego rozwoju zawodowego - mówi Kosińska.

Praktyczne umiejętności są niezwykle istotnym atutem podczas poszukiwania pracy. Według doradców zawodowych, nie ma lepszej drogi do sprawdzenia swoich możliwości niż praktyka. Anna Kosińska podkreśla, że im większe doświadczenie i szerszy wachlarz posiadanych umiejętności, tym większa szansa na znalezienie wymarzonej pracy.

- Coraz częściej pracodawcy traktują staż lub praktykę jako okres próbny przed właściwym zatrudnieniem. Większość firm z którymi współpracujemy wyłania potencjalnych kandydatów do pracy właśnie z grona praktykantów - mówi.

Staż jak rekrutacja

Z kolei dr Anita Zarzycka, wykładowca i tutor w Programie Honorowym Uczelni Łazarskiego zauważa, że w wielu firmach programy stażowe traktowane są jako tańszy i skuteczniejszy odpowiednik prowadzenia rekrutacji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.