Staże coraz bardziej popularnym sposobem rekrutacji pracowników

W dzisiejszych czasach absolwenci mają problem ze znalezieniem pracy, odpowiadającej ich kwalifikacjom i oczekiwaniom. Firmy także nie mają łatwo. Coraz częściej pracodawcy skarżą się na brak pracowników z odpowiednim przygotowaniem. Aby upewnić się, że dany kandydat będzie spełniał oczekiwania, rekruterzy często chcą go sprawdzić jeszcze przed zatrudnieniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Staże coraz bardziej popularnym sposobem rekrutacji pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

14 lis 2013 14:20


Firmy coraz częściej skłaniają się do przyjmowania stażystów i praktykantów. Jak się okazuje metoda ta jest popularna i efektywna. Dzięki niej można zweryfikować informacje zawarte w CV, zobaczyć jaką wiedzę i umiejętności posiada kandydat, jak radzi sobie w stresujących sytuacjach, czy potrafi pracować w zespole oraz jakie jest jego podejście do pracy.

Czytaj też: Czy staże w Polsce potrzebują nowego standardu?

Po odbytym stażu czy też praktyce, pracodawca wie, czy chce zatrudnić młodego człowieka na stałe. Z kolei pracownik  wie, na czym polega wyuczony zawód w praktyce, czy nadaje się do tego rodzaju pracy i czy odpowiada mu dana firma.

Dla pracodawcy zaletą takiego rozwiązania jest rodzaj umowy. W przypadku praktyki czy stażu, nawet jeśli są płatne i regulowane przez uczelnie, łatwiej jest zakończyć współpracę. Natomiast wynagrodzenie jest mniejsze niż to, które trzeba zapłacić pracownikowi na etacie.

- Korzyści z takiego rozwiązania są obustronne. Student lub absolwent zdobywa niezbędne doświadczenie, a firma ma pomoc w realizacji bieżących zadań - mówi Marcin Kotus, założyciel portalu agregującego oferty praktyk i staży zagranicznych Feender.com.

Taką metodę selekcji pracowników doradzają też specjaliści ds. HR. Dzięki niej zwiększa się prawdopodobieństwo trafnego wyboru.

-Trzeba pamiętać o tym, że niekompetentny pracownik to dla firmy wyłącznie straty. I nie tylko finansowe. CV kandydatów często wygląda imponująco, ale rekruter nie ma pewności czy podane informacje są prawdziwe. Sprawdzanie tego w praktyce jest czasochłonne i kosztogenne - tłumaczy Magdalena Pawłowska z HR24.

Od pracownika wymaga się już konkretnych umiejętności i wiedzy. Zatrudnienie osoby, która tych elementów nie posiada to dla firmy strzał do własnej bramki. Jeżeli stażysta dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków i jest zaangażowany w pracę, firma woli przedłużyć współpracę z nim, niż zatrudniać kogoś nowego, bo zaoszczędza czas na przeszkolenie nowego pracownika i wdrożenie go w zasady funkcjonowania firmy - dodaje Pawłowska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.