wnp.pl

Stagnacja na rynku pracy jest tylko przejściowa

0 0
Stagnacja na rynku pracy jest tylko przejściowa

W kwietniu liczba zatrudnionych nie wzrosła w stosunku do marca. - To zjawisko przejściowe, wraz z ożywieniem inwestycji firmy będą zatrudniać – twierdzi Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

- Stagnacja zatrudnienia w kwietniu ma charakter przejściowy - uspokaja Jakub Borowski. Jego zdaniem w najbliższych miesiącach zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw będzie wzrastać.

Czytaj też: GUS: wynagrodzenie w kwietniu wzrosło o 3,8 proc.

- Większość nowych miejsc pracy powstanie w przetwórstwie, w którym odnotowany w ostatnich kwartałach silny wzrost stopnia wykorzystania mocy wytwórczych wymusza zwiększenie inwestycji i zatrudnienia - twierdzi ekonomista Credit Agricole.

W jego opinii, tej tendencji nie zagrozi kryzys rosyjsko-ukraiński i związany z tym obserwowany i oczekiwany w przyszłości spadek polskiego eksportu do tych krajów. W drugiej połowie roku przedsiębiorstwa mają zatrudniać jeszcze więcej osób.

- Czynnikiem dynamizującym zatrudnienie będzie oczekiwane przez nas ożywienie w budownictwie mieszkaniowym i inwestycjach infrastrukturalnych - twierdzi Jakub Borowski.

Na pierwszy rzut oka nieco rozczarowujące są też podane przez GUS dane dotyczące wynagrodzeń (pamiętajmy jednak, że dotyczą one firm zatrudniających powyżej 9 osób) - płace wzrosły o 3,8 proc. w ujęciu rocznym wobec 4,8 proc. w marcu. To jednak - zdaniem ekonomistów - raczej powrót do normalności, a nie spowolnienie.

- Naszym zdaniem głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spowolnienia wzrostu płac było wygaśnięcie wpływu zrealizowanych w marcu wypłat zmiennych składników wynagrodzenia w niektórych branżach przetwórstwa przemysłowego - twierdzi Borowski.

Jednak nawet ten mniejszy wzrost w połączeniu z zaskakująco niską inflacją oznacza, że cały czas realnie rośnie fundusz płac, a to pozwala z umiarkowanym optymizmem patrzeć na dalszy wzrost gospodarczy, bo będzie on coraz mocniej wspierany przez konsumpcję. Według naszych prognoz realna dynamika konsumpcji wzrośnie z 2,4 proc. rok do roku w pierwszym kwartale do 2,6 proc. w drugim - twierdzi ekonomista Credit Agricole.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.