Sprzedaż, IT i praca fizyczna. W tych branżach pojawiło się najwięcej ofert pracy w ubiegłym kwartale

Jakie zmiany na rynku pracy przyniósł okres wakacyjny, pracownicy jakich branż mogą czuć się bezpiecznie i gdzie o pracę najłatwiej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sprzedaż, IT i praca fizyczna. W tych branżach pojawiło się najwięcej ofert pracy w ubiegłym kwartale

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 paź 2015 13:21


Specjaliści z serwisu Praca.pl na podstawie analizy publikowanych w serwisie ofert pracy i aktywności osób poszukujących zatrudnienia podsumowują rynek pracy w minionym, trzecim kwartale 2015 roku. Jakiej pracy szukali w 3 kwartale 2015 roku Polacy?

Niesłabnącym powodzeniem cieszy się praca w handlu oraz praca biurowa i administracyjna. W związku z okresem wakacyjnym, poszukiwane były również stanowiska produkcyjne oraz magazynowe – co związane jest z większym w okresie wakacyjnym udziałem na rynku pracy studentów i osób z niewielkim doświadczeniem zawodowym. Struktura najbardziej poszukiwanych stanowisk pracy w zasadzie prawie nie różniła się do tego, czego poszukiwali Polacy w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Kogo szukali pracodawcy w 3 kwartale 2015 r.?

Podaż pracy wydaje się spójna z ofertą pracodawców. Najwięcej ofert pracy dotyczyło sprzedaży i obsługi klienta – 30 proc. wszystkich ofert pracy koncentrowało się właśnie na tym obszarze. Choć w sprzedaży nadal najłatwiej o pracę, to porównując ilość ofert pracy w sektorze do analogicznego okresu ubiegłego roku, widać 5 proc. spadek popytu na pracowników.

Podobna sytuacja ma miejsce w obszarze IT. Wprawdzie 15 proc. wszystkich ofert pracy dotyczyło w 3 kwartale 2015 roku programowania, a 10 proc. administracji IT, to w porównaniu zarówno do ubiegłego roku jak i poprzedniego kwartału widać nieznaczny spadek udziału tych ofert w całości ogłoszeń. W tej branży nadal niepodzielnie króluje java – jest to najbardziej poszukiwany przez pracodawców język programowania.

Wzrosła natomiast ilość pracy dla pracowników fizycznych. Jest to związane nie tylko z okresem wakacyjnym, ale ogólnie ożywieniem gospodarki. W analogicznym okresie ubiegłego roku praca fizyczna stanowiła 10 proc. wszystkich ogłoszeń. Obecnie – ponad 13 proc.

Do najbardziej popularnych branż należą również: przemysł i produkcja – 9,5 proc. całości ogłoszeń, finanse i bankowość - 8,2 proc., inżynieria i projektowanie – 7,7 proc. (nieznaczny wzrost udziału ogłoszeń w porównaniu do poprzedniego kwartału), księgowość i audyt – 8,6 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.