Sprzedaż, IT i praca fizyczna. W tych branżach pojawiło się najwięcej ofert pracy w ubiegłym kwartale

0 0
Sprzedaż, IT i praca fizyczna. W tych branżach pojawiło się najwięcej ofert pracy w ubiegłym kwartale
Choć w sprzedaży nadal najłatwiej o pracę, to porównując ilość ofert pracy w sektorze do analogicznego okresu ubiegłego roku, widać 5 proc. spadek popytu na pracowników, Fot. shutterstock

Jakie zmiany na rynku pracy przyniósł okres wakacyjny, pracownicy jakich branż mogą czuć się bezpiecznie i gdzie o pracę najłatwiej?

Specjaliści z serwisu Praca.pl na podstawie analizy publikowanych w serwisie ofert pracy i aktywności osób poszukujących zatrudnienia podsumowują rynek pracy w minionym, trzecim kwartale 2015 roku. Jakiej pracy szukali w 3 kwartale 2015 roku Polacy?

Niesłabnącym powodzeniem cieszy się praca w handlu oraz praca biurowa i administracyjna. W związku z okresem wakacyjnym, poszukiwane były również stanowiska produkcyjne oraz magazynowe – co związane jest z większym w okresie wakacyjnym udziałem na rynku pracy studentów i osób z niewielkim doświadczeniem zawodowym. Struktura najbardziej poszukiwanych stanowisk pracy w zasadzie prawie nie różniła się do tego, czego poszukiwali Polacy w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Kogo szukali pracodawcy w 3 kwartale 2015 r.?

Podaż pracy wydaje się spójna z ofertą pracodawców. Najwięcej ofert pracy dotyczyło sprzedaży i obsługi klienta – 30 proc. wszystkich ofert pracy koncentrowało się właśnie na tym obszarze. Choć w sprzedaży nadal najłatwiej o pracę, to porównując ilość ofert pracy w sektorze do analogicznego okresu ubiegłego roku, widać 5 proc. spadek popytu na pracowników.

Podobna sytuacja ma miejsce w obszarze IT. Wprawdzie 15 proc. wszystkich ofert pracy dotyczyło w 3 kwartale 2015 roku programowania, a 10 proc. administracji IT, to w porównaniu zarówno do ubiegłego roku jak i poprzedniego kwartału widać nieznaczny spadek udziału tych ofert w całości ogłoszeń. W tej branży nadal niepodzielnie króluje java – jest to najbardziej poszukiwany przez pracodawców język programowania.

Wzrosła natomiast ilość pracy dla pracowników fizycznych. Jest to związane nie tylko z okresem wakacyjnym, ale ogólnie ożywieniem gospodarki. W analogicznym okresie ubiegłego roku praca fizyczna stanowiła 10 proc. wszystkich ogłoszeń. Obecnie – ponad 13 proc.

Do najbardziej popularnych branż należą również: przemysł i produkcja – 9,5 proc. całości ogłoszeń, finanse i bankowość - 8,2 proc., inżynieria i projektowanie – 7,7 proc. (nieznaczny wzrost udziału ogłoszeń w porównaniu do poprzedniego kwartału), księgowość i audyt – 8,6 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.