Sprawdź, kto ma największe szanse na pracę w tym roku

0 0
Sprawdź, kto ma największe szanse na pracę w tym roku
Stopa bezrobocia w woj. małopolskim na koniec listopada 2015 r. wynosiła 8,2 proc. (fot. flickr)

Księgowi, szefowie kuchni, kierowcy samochodów ciężarowych oraz pielęgniarki nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w tym roku w woj. małopolskim. Trudności napotkają humaniści, nauczyciele, pedagodzy - wynika z "Barometru zawodów" opublikowanego przez WUP.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Katarzyna Nyklewicz, "Barometr zawodów" jest ekspercką prognozą, pokazującą sytuację we wszystkich powiatach regionu w bieżącym roku. Badanie prowadzi od kilku lat Wojewódzki Urząd Pracy wspólnie z powiatowymi urzędami pracy z Małopolski. Jego efektem jest zestawienie zawodów poklasyfikowanych w trzy grupy: deficytowych, nadwyżkowych oraz zrównoważonych.

Według szóstej edycji tego badania w 2016 r. nie zabraknie ofert pracy dla samodzielnych księgowych, szefów kuchni, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz pielęgniarek. Problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć również graficy komputerowi, kierownicy budowy, blacharze, diagności samochodowi oraz kierowcy autobusów.

Zawody nadwyżkowe w Małopolsce to tak jak w latach poprzednich, głównie bardzo popularne zawody nauczane w większości szkół i uczelni w regionie i całym kraju. Jest ich jednak mniej, niż w roku poprzednim. Z dużą konkurencją będą się musieli zmierzyć absolwenci popularnych kierunków studiów m.in.: ekonomiści, politolodzy, historycy i filozofowie, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, geologowie, geografowie i geofizycy, nauczyciele nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących, pedagodzy.

Duża konkurencja panuje w takich zawodach, jak kierowcy samochodów osobowych, specjaliści ds. bezpieczeństwa i jakości, specjaliści technologii żywności i żywienia, pracownicy administracyjni i biurowi.

Według pracowników WUP przedstawiciele podobnych zawodów mogą się znaleźć zarówno w grupie deficytowej, jak i nadwyżkowej. Decydują o tym m.in. posiadanie odpowiednich uprawnień, specjalistycznych kwalifikacji np. znajomości konkretnych programów komputerowych, języków obcych lub co najmniej kilkuletniego doświadczenia.

Autorzy badania zauważają, że sytuacja w zawodach jest odmienna w poszczególnych powiatach regionu. Kraków wybija się na tle województwa pod względem wynagrodzeń, ogólnej liczby miejsc pracy oraz udziału ofert dla osób z wyższym wykształceniem. Stosunkowo dużymi i do pewnego stopnia autonomicznymi rynkami pracy są również Tarnów i Nowy Sącz. Te trzy miasta przyciągają dziesiątki tysięcy pracowników spoza swojego terenu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.